06 Temmuz 2022 Çarşamba Saat:
22:23
16-05-2022
  

Ezan ve İslam

“Sözlerin en temiz ve en güzel olanı Allah’a yükselir.” Fatır 35/10

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

 

بِسْمِ اللهِ الْرَّحْمَنِ الْرَّحِيمِ

وَإِذَا نَادَيْتُمْ إِلَى الصَّلٰوةِ اتَّخَذُوهَا هُزُواً وَلَعِباً ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لاَ يَعْقِلُونَ

 

Bismillahirrahmanirrahim 
[Rahman ve rahim Allah’ın adıyla] 


“Siz namaza çağırdığınız vakit, onu alaya alıp eğlence yerine koyuyorlar. Bu şüphesiz onların akılları ermeyen bir toplum olmalarındandır."  

Maide/58
 

Ezan, sözlükte "bildirmek, duyurmak, çağrıda bulunmak, ilan etmek" anlamlarına gelir. Dini bir terim olarak ise, farz namazlarının vaktinin girdiğini belli sözlerle ve özel bir şekilde ilan etmek, bildirmek demektir. Ezan sünnet-i müekked (terk edilmemesi gereken bir sünnet) olmakla birlikte, Müslümanlığın şiarı haline gelmiştir. Ezan aracılığıyla halka hem namaz vaktinin girdiği ilan edilmekte, hem de Allah'ın büyüklüğü, Peygamberimizin (s.a.a.) O'nun kulu ve elçisi olduğu ve namazın bir kurtuluş yolu olduğu ilan edilmektedir. [1] 

Mana ve muhtevası yönüyle ezan, hem tevhid, hem İslam, hem de namaz için bir çağrıdır. Ezan vasıtasıyla namaz çağrısı yapılırken; diğer taraftan İslam’ın temel ilkelerini oluşturan esaslar da duyurulur. Allah’ın varlığı-birliği, ondan başka ilah olmadığı, Hz. Muhammed’in (s.a.a.) O’nun elçisi olduğu ve asıl kurtuluşun Allah’a kullukta aranması gerektiği açıklanır. Diğer bir tabirle ezanda çok öz ifadelerle İslam’ın itikat ve amele ait temel esasları özetlenmiştir. 

Bu ilahi seda, bir taraftan kulaklarımıza çarpıp bizi semaviliğe çağırırken, diğer taraftan da göklerin derinliklerine doğru yankılanarak, Rabbimizin “Sözlerin en temiz ve en güzel olanı Allah’a yükselir.” [2] ayet-i celilesinin ifadesine binaen, sema kapılarını aşar ve gider ta ötelere, ötelerin de ötesine ulaşır. 

Ezan, bir beldede Müslümanların varlığının sembolüdür. Ezan sesinin duyulmadığı yerlerde adeta öksüz kalır ruhlar. Ezana hasret kalmak ne demekmiş, nasıl olurmuş o zaman anlaşılır. Bu hasreti en iyi sizler bilirsiniz. İşte bu sebeple Efendimiz (s.a.a.), anne ve babaya, yeni doğan çocuğunun kulaklarına ezan ve kamet okumalarını bir görev olarak emretmiştir. [3] Ezanın muhtevasında İslam’ın ruhu vardır. Böylece yeni doğan yavruya da bu ruh üflenmiş ve bir nebze olsun o hasret giderilmiş olur. 

Rabbimiz ezana, namaza karsı gevşek davranıp önemsemeyenleri de uyarmakta ve; “Siz namaza çağırdığınız vakit, onu alaya alıp eğlence yerine koyuyorlar. Bu şüphesiz onların akılları ermeyen bir toplum olmalarındandır.” [3] buyurmaktadır. 

Ezana nasıl saygı göstereceğimizi ise, dinimiz adına her şeyde olduğu gibi Efendimiz’den (s.a.a.) öğreniyoruz: 

 

“Müezzin, ‘Allah-u ekber Allah-u ekber’ deyince sizden kim samimiyetle‚ Allah-u Ekber der ve devamını müezzinle tekrar ederse, sonra müezzin ‘Hayya ale’s-salah’ ve ‘Hayya ale’l-felah’ deyince, ‘La havle vela kuvvete illa billah’ deyip, müezzinle ezanı tamamlarsa cennete girer.”

Ayrıca ezanı işitenin; “Ey eksiksiz davetin ve kılınmak üzere olan namazın Rabbı olan Allah! Muhammed’e (s.a.a.) vesileyi ve fazileti ihsan buyur. Ve vadetmiş olduğun Makam-ı Mahmud’a onu ulaştır.” mealindeki ezan duasını okuması durumunda Peygamber Efendimizin (s.a.a.) kendisine kıyamet gününde şefaatçi olacağını yine bir başka hadis-i şerifinden öğreniyoruz.

Ezanın fazileti hakkında bizlere bilgi veren bir hadis-i şerif şöyle diyor: 

 

“İnsanlar ezandaki ve birinci saftaki fazileti bilmiş olsalardı, mescitte yer bulamazlardı da aralarında kur’a çekerlerdi…”

 

-----------------------------------


[1] Dini Kavramlar Sözlüğü, DİB yayınları, “ezan” bahsi. 
[2] Fatır, 35/10. 
[3] Maide, 5/58. 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler