21 Eylül 2021 Salı Saat:
10:53
24-05-2020
  

Filistin Direnişi Tablosu Ressamı İle Röportaj

Kale’m Gençlik üyelerinden Hatice Kübra Erdoğan ile gerçekleştirdiğimiz röportaj..

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

1. Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

 

Tabii, ben Hatice Kübra Erdoğan, 20 Temmuz 2001’de Ankara’da dünyaya geldim. İlköğretim 6’ıncı sınıfa kadar orada okudum. Ardından ailemle beraber İstanbul’a yerleştim. Güzel Sanatlar Fakültesine hazırlanıyorum.

 

2. Ne kadar zamandır resimle ilgileniyorsunuz?

 

Kendimi bildim bileli bir şeyler çizmeyi sevdim. Çocukluğumdan beri. Ancak resim çiziyorum, ressamım yahut sanatçıyım diyemem. Henüz öğrenciyim. Çizmek sınırsız ve sonsuz bir derya gibi. Renkler, fırçalar boyalar bambaşka bir dünya. Lisede grafik tasarım okurken, bu işi artık kalemi elime alıp çizmekten ziyade mutfağına girmiş oldum. Tabi tüm bilgiler burada sıfırlandı. Her şeye yeniden başladım.

 

3. Bölümünüzü bilinçli bir şekilde, yetenekleriniz doğrultusunda mı tercih ettiniz?

 

İşin aslı burada ailemin desteği büyük oldu. Kendilerinden Allah razı olsun, çizime olan ilgim doğrultusunda beni bu alanda ilerlemem yönünde teşvik ettiler. Ve her zaman destek oldular.

 

4. Unutamadığınız bir an hayatınızı değiştiren bir anı var mı peki?

 

Bir tane değil birçok anı var bu anlamda. Bir şeyleri başarmanın hazzı, kaybetmenin hüznü, dostluklar, kalemler, fırçalar… hepsiyle kurduğunuz haz başka oluyor. Hangisini anlatayım bilemedim.

 

5. Başarılar demişken, daha önce karikatür alanında dereceniz olduğunu duyduk, bunun hikâyesini paylaşabilir misiniz?

 

Biz aynı bölümde aynı sınıftan 3 yakın arkadaş katıldık o yarışmaya. Ekip içerisinde herkesin gördüğü en zayıf halka bendim. Hatta koçluğumuzu yapan hocalarımız ve müdürümüz de dâhil olmak üzere sağ olsunlar teşvik etmekten ziyade moralimi de oldukça bozmuşlardı. Ailem her zaman olduğu gibi arkamda, bana inanıyor ve destekliyorlardı. Ve bir iki aile dostumuz. Ama netice de hamdolsun, Allah’ın izniyle birinci oldum. Bu süreç bana çok şey öğretti. Benim için oldukça verimli bir çalışmaydı. Hayatımda izi kalacak bir olaydı.

 

6. Tebrik ederiz, başarılarınızın devamını dileriz. Peki, şimdi gelelim Kale’m Gençlik adına yapılan çalışmalara, bu konuyla ilgili ne söylemek istersiniz?

 

Bilindiği üzere Kale’m Gençlik bir süredir aktif bir şekilde faaliyette. Bu çalışmalar hakkında daha önce kısa bazı bilgiler verilmişti. Kendi adıma en başından beri bu grubun içerisinde olduğum için gerçekten çok mutluyum. Kale’m Gençlik görünen, ortaya çıkanın arkasında çok ciddi ve sistemli çalışan insanlardan oluşuyor. Gençlik faaliyetleri dışında kendi çalışmaları, işleri-güçleri olan bir grup. Bir araya geldiklerinde ise büyük bir güç oluşturarak çalışmalarını sürdürüyorlar. Gece-gündüz yapılan bir çalışmadan bahsediyorum ve bütün bu çalışmalar ise gönüllülük esasınca gerçekleştiriliyor. Bu mucize gibi bir şey aslında. Hiçbir maddi karşılık, menfaat gütmeden yapılan bir mucize.

 

7. “Filistin Direnişi” tablosu hakkında konuşmak isteriz, tablonun fikir babası, oluşum süreci nasıl gerçekleşti?

 

Biz Kale’m Gençlik ailesi olarak, her ay kendi içimizde seminerler yapıyoruz. Bu seminerler sürecinde alınan bir karardı. Koronavirüs ile seminerler reklam arasına girmiş olsa da, sorumluluklarımız tatil olmuyor. Hastalıklar, virüsler olsa da İslam’a karşı vazifelerimiz devam ediyor. Seminerlerin amacı nasıl üzerimize düşen görevleri yerine getirmekse şu anki gibi kriz dönemleri de bu görevleri üzerimizden almıyor. Filistin meselesi, aklı başında, basiret sahibi her Müslümanın sorumluluğu altında. Bu meseleye yüz çevirmek İslam’a yüz çevirmektir. Dolayısıyla bu farkındalığı oluşturmak da her Müslümanın vazifesidir.

 

Tablo yapımı grup içerisinde alınan bir karardı. Özellikle Kudüs Günü’ne yetişmesi de yine bu konuya dikkat çekmek içindi. Hamdolsun büyüklerimiz de niyetimize yön çizerek, amacımıza kutsal bir elbise giydirdiler. Ve gelirinin yetimlere hediye edilme kararı alındı. Bunun mutluluğu içerisindeyiz.

 

8. Son olarak söylemek istediğiniz, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Hiçbir şey kolay elde edilmiyor. Özellikle gençlerin zihin dünyası, duygu durumu, ruh ve kalp alemi sürekli bir sirkülasyon, bir değişim ve dönüşüm halinde. İnsan bazen küçük taşlara takılıp büyük uçurumlara yuvarlanabiliyor. Herkes bir gün genç olmuştur yahut olacaktır. Bu yüzden empatiden ziyade bizzat bu durum anlayış ve destek verilmesi gereken bir durumdur. Hatalarımız her zaman hoş görülsün demiyoruz. Ama bunlara tıpkı bu tabloda yapılan gibi yön verilebilir. Her gün bir çiçek ekersek, bir sabah uyandığımızda çiçek bahçesiyle karşılaşabiliriz. Özgürlük, her bireyin hakkıdır. Bizler şu an rahat bir hayat sürüyoruz. Ama dünya üzerinde emperyalizm ve Siyonizm zulmü altında kalan tüm insanların da özgürlük hakları var. İslami değerler ve sorumluluklar ise yaşlı genç çocuk herkesin üzerinde. Kudüs İslam’ındır. Allah’tan dileğimiz, zamanın sahibinin zuhuru ile zulüm çöllerinden ve zincirlerinden kurtulalım. Ben kendi adıma ve Kale’m Gençlik adına teşekkür ederim.

 

 

Not: “Filistin Direnişi” adlı tablodan elde edilecek gelir Filistinli yetim çocuklara ulaştırılacaktır. Bu hayırlı işte siz de katkıda bulunmak isterseniz Kale'm Gençlik'e ait aşağıdaki sosyal medya hesaplarından irtibata geçebilirsiniz:

 

 

  

 

 

24 Mayıs 2020

İstanbul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peki, Kale'm Gençlik Kimdir:

 

http://ehlibeytalimleri.com/kale-m-genclik-is-basinda-foto_d13666.html

 

 

 

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
 • Zeynep   26-05-2020 17:22

  Mükemmel olmuş! emeğine sağlık, devamını bekliyoruz :)

 • Zehra   26-05-2020 17:04

  Çok güzell👍🏻 Allah yolunu açık etsin💜

 • Sakine   26-05-2020 16:33

  Hatice kardeşimizin eline ve yüreğine sağlık. Hem kendisinin hem de Kale’m Gençliğin başarıları daim olsun inşallah🌹

 • Zeynep Altan    26-05-2020 16:06

  Öncelikle eline emeğine sağlık muhteşem olmuş. Kale'm Gençlik olarak daima başarılara imza atarız inşallah❤🙏🏻

 • Senanur   26-05-2020 15:59

  Eline, emeğine ve yüreğine sağlık. Hem ressamlığını konuşturmuşsun hem de yüreğinin güzelliğini ☺☺

 • Betül   26-05-2020 15:58

  Eline, emeğine, yüreğine sağlık. Harika bir tablo gerçekten 🌸

 • Merziye Atalay   26-05-2020 15:46

  Yolumuzun kesişmesi ne güzel! Gerçekten emek verilen ve bilinciyle oluşturulmuş; birbirinden hünerli, yetenekleriyle süsleyen güzel insanlar! Hikayeniz umut dolu. Daha çok başında; gözleri parlayan bir genç hanımefendi, Fırçalarınız ve boyalarınız ne kadar güçlü! Renksizlik, renge esir olsun. Gözlerinizden öpüyorum, başarı sizinle olsun.

 • Zeynep   26-05-2020 15:35

  Ellerinize, emeklerinize sağlık 😍 çizim ve renklerinizin geçişlerini çok başarılı buldum ve bu denli derin bir konu ele alındığı için şahsım adına şükranlarımı sunarım. Farkındalık yaratıp geniş kitlelere yayılma göstermemizin bir kıvılcımı niteliğindeki bu tablo gibi bir çok projelere adını yazdıracağınızdan eminim 😇 Başarılarınızın devamını dilerim 🌹

 • Elif   26-05-2020 15:20

  Kale’m Gençlikle beraber nice güzel ve başarılı işlerde görüşmek üzere! ❤

 • Fatime   26-05-2020 15:17

  Kale’m Gençlik kısa zamanda özverili çalışmalarıyla örnek olmaya devam ediyor. Bu güzel ve anlamlı tablo için kardeşimizle gurur duyuyorum ve bu grupta olmak çalışmalara katılmak mutluluk veriyor. Yolumuz her daim açık olsun inşallah 🌹

 • Songül Can Ülbeği    26-05-2020 15:12

  Çok anlamlı bi tablo olmuş. Allah muaffak eylesin 💙

 • hatice kübra    26-05-2020 15:12

  böyle güzel bir çalışmanın içinde olmak benim için bir onurdur. emeği geçen herkese çok teşekkür ederim (:

 • Zehra Sevim   26-05-2020 15:06

  Bu grubun bir parçası olduğum için mutluyum. Allah başarılarımızı daim etsin..

 • Kadriye   26-05-2020 15:06

  Mükemmel bir eser, ellerine emeğine sağlık🎀 Eserden kazanılan ücretinde Filistin'deki yetim çocuklara ulaştırılacak olması da oldukça takdire şayan❤🎈

 • Misafir   26-05-2020 15:04

  Başarının devamını dilerim elleirne sağlık ❤️

 • Zeynebi kübra   26-05-2020 15:02

  Kalem gençliğin mükemmel kalpli insanları her zaman çok güzel başarılara imza atıyor. Kalbim her zaman sizlerle. Hatice ablanın eline emeğine sağlık Allah daha güzel günlerde birlik beraberlik içinde yepyeni projeler yapmayı nasip etsin inşallah

 • Fatıma Koç   26-05-2020 14:59

  "Bir dünya güzellik içinde ki guruba selam olsun" O hakdır ki, Mehdi âlemini savunmak. O hakdır ki, Cennete giden yolda rehber olmak Bir düşünce ile çıkılan bu yolda ayağımıza(ayağınıza),taş değmesin"KALEM GENÇLİK"♥️

 • Zeynep   26-05-2020 14:56

  Etkileyici ve bi o kadar da anlamlı bir çalışma...🌺 Allah kabul etsin Hatice’m💙

 • Zeynebi Kübra   26-05-2020 14:53

  Kalem gençliğin mükemmel kalpli insanları her zaman çok güzel başarılara imza atıyor. Kalbim her zaman sizlerle iyiki varsınız. Allah daha güzel günlerde birlik beraberlik içinde yeni projeler nasip etsin inşallah. Hatice ablanın eline emeğine sağlık 💕

 • Kübra güner   26-05-2020 14:49

  Maşşalah çok güzel ve anlamlı bir çizim olmuş✌️🙌

 • Simgenur Bulut   26-05-2020 14:42

  Eline, emeğine sağlık. Muazzam ♥️

 • Kübra   25-05-2020 23:15

  Ellerine emeklerine sağlık kardeşim biz Kale'm Gençlik olarak tıpkı ailen gibi arkandayız. Rabbim başarılarını artırsın inşallah. Yolumuz uzun daha nice güzel işlere vesile olacağız inşallah. Rabbim kabul buyursun...

 • Neslihan    25-05-2020 22:25

  Her işimize sahih niyetler ile başlayarak çıkıyoruz ve Rabb’imizin izniyle sonuçları güzel bir şekilde taçlanıyor... Kale’m gençlikte olmak ayrıcalık ve böylesine güzel şeylere mütabık olmak bizleri ldaima şad ediyor... Rabb birlik ve beraberliğimizi daim ve devamlı kıIsın🌸

 • Zhr   25-05-2020 22:14

  Maşallah Rabbim başarılarının devamını versin

 • Nergis   25-05-2020 21:57

  Muhteşem mükemmel bir tablo ellerine sağlık

 • Dilara   25-05-2020 21:24

  Tablonun güzelliği bir yana yapılma sebebinin yetimler olması heleki ümmetin yarası olan Filistin yetimleri olmasının güzelliği ve manidarlığı bir yana.. Her çalışması gibi bu çalışmasıyla da yüreğimize dokundu kalem gençlik.. yürekten tebrik ederim

 • Zeynep HÜSEYİNOĞLU    25-05-2020 21:24

  Başarılarınız daim olsun. Gençleri bir araya toplayan ve topluma kazandıran Kale’m gençlik bünyesine ne kadar teşekkür etsek azdır.Gençler, dünyadaki tüm toplumlar için cevher niteliğindedir. Bu hazineyi insanlığın geleceği için topluma kazandırmalıyız...

 • Berra   25-05-2020 21:17

  Kalemimizle daha da güzel işler başaracağız inşallah 👍🏻

 • Zeynep Altundag   25-05-2020 21:12

  Emeği geçen arkadaşımıza, ortaya çıkarmış olduğu bu takdire şayen Eser için teşekkür ederiz.🌸 gerçekten muntazam bir özveriyle hazırlanmış

 • Elif Tanrıverdi   25-05-2020 20:55

  sanatı her alana her konuya dahil etmek gerekiyor ve bunu Kale'm gençlik harika bir şekilde başarıyor. Gurur duyuyorum ♥️

 • Meryem z   25-05-2020 20:54

  Harika bir çalışma, emeğinize sağlık, iyi ki sizlerleyim

 • Meryem   25-05-2020 20:51

  Gerçekden emeğimize sağlık çok güzel bir tablo

 • Zehra   25-05-2020 19:55

  Muhteşem bir yetenek.. Allah başarılarını daim etsin Ehlibeyt ile ilgili çalışmalarda görmek isteriz..

 • Gamze   25-05-2020 19:54

  Eline emeğine sağlık çok güzel olmuş Allah hayrını kabul ettsin 😊

 • Bir anne   25-05-2020 19:20

  Aydınlık bir gelecek siz gençlerin çabasında gizli yavrularım. Başarılarınızın devamını canı gönülden diliyoruz

 • Sema   25-05-2020 19:18

  Bu özel ve güzel çalışmanın bir parçası olmak insanın kalbine, ruhuna şifa veriyor. Doğrusu ne yaparsak yapalım, üzerimizde şehitlerin hakkını ödeyemeyiz. Ancak bildiğimiz ve inandığımız bir dava var ve bu davada ömrümüzün sonuna kadar hizmet etme liyakatini Rabb'im den diliyorum. Bir yetimin yüzünün gülmesine bir nebze ona umut olma fikri dahi insanın yarasını sarıyor. Özgür Kudüs ve özgür Filistin de zamanın sahibinin arkasında namaz kılmayı da Rabb'im bize nasip etsin. Teşekkürler Rabb'im..

 • Zehra   25-05-2020 19:15

  Kale'm de olmak ayrıcalıktır

 • Esma   25-05-2020 19:14

  Sizinle gurur duyuyoruz çocuklar. Başarılarınızın devamını dileriz

 • Kübra   25-05-2020 19:13

  Kale'm gençlik oley Kale'm gençlik oley ❤

 • Cemre   24-05-2020 23:41

  Resim harika olmuş elinize yüreğinize sağlık

 • Yesil   24-05-2020 23:30

  Masallah Rabbim basarilarinin devamini versin

 • Zeynep   24-05-2020 23:18

  Tebrikler kızlar harikasınız. Tebrikler Hatice Kübra başarılarının devamını dilerim

 • Oğuz   24-05-2020 23:06

  Ressamın fırçası tabloyla beraber gönülleri de boyamış..

 • Misafir   24-05-2020 23:01

  Bulunduğunuz her yer çiçek açıyor çocuklar. Çok güzelsiniz

 • Zehra   24-05-2020 23:00

  Gözlerim doldu, çok duygulandım. Umut oldunuz inşallah çok güzel yerlere gelirsiniz.

 • Abdullah   24-05-2020 22:59

  Yahu siz ne hoş ne güzel insanlarsınız. Gurur duyuyoruz sizinle gençler

 • Ayda   24-05-2020 22:23

  Maşallah kardeşimize çokgüzel bir eser ortaya çıkarmış. Başarılarının devamını dilerim💐

 • Çiğdem Çelik    24-05-2020 21:45

  Emeği geçen herkesin ellerine sağlık yolunuz açık olsun KALE'M

 • Bir Meçhul Kişi   24-05-2020 21:23

  Mükemmel bir röportaj. Başarılarınız devamını diliyorum. Böyle güzel işlerde hep Kale'm Gençlik ismini duyuyoruz ve duymaya da devam edelim insaAllah. Tebrikler, kutluyorum sizi en güzel gençlik oluşumu.

 • Meryem    24-05-2020 21:22

  Muhteşem bir fikir ve harika bir tablo. Kale’m Gençlik tüm hızıyla gönülleri fethediyor. Sıradaki faaliyetinizi merakla bekliyorum açıkçası.

Kategorideki Diğer Haberler