22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
06:41
11-11-2015
  

Görüşmeler Öncesi Rusya'nın Suriye Planı

Planda geçiş döneminde Esad'ın ordunun başkomutanı olarak kalması ve...

Facebook da Paylaş


Reuters'ın aktardığına göre, Rusya'nın BM'ye Suriye için sunduğu söylenen barış planında, ülkede 18 aylık bir geçiş döneminin ardından devlet başkanlığı seçimleri düzenlenmesinin teklif edildiği belirtildi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılacak uluslararası Suriye görüşmeleri öncesinde ortaya çıkan belgede, Moskova'nın bu 1.5 yıllık geçiş döneminin sonunda Beşar Esad'ı yeniden ülkenin devlet başkanı olarak görmek isteyip istemediğine dair bir ibare ise yer almıyor.


Planda geçiş döneminde Esad'ın ordunun başkomutanı olarak kalması ve özel yetkiler ile dış politikanın kontrolünü elinde tutması öneriliyor. Ülkedeki reform sürecinin kontrolünün ise Esad'ın elinde olmaması gerektiği, bu sürecin tüm tarafların kabul edeceği bir kişi tarafından yürütülebileceği belirtiliyor.

Belgede BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya da, Şam ile 'muhaliflerden oluşan birleşik bir heyet' arasında, ülkede bir geçiş hükümeti kurulmasını öngören Cenevre Bildirisi temelinde bir siyasi süreç başlatması için çağrı yapıldı.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler