17 Ekim 2021 Pazar Saat:
01:17
14-04-2013
  

Hz. Fatıma (s.a) Malatya'da Anıldı

Malatya Mevlana camiinde Hz. Fatıma'yı (s.a) anma programı yapıldı.

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Haber

 

Artık gülümseme Mevla'nın dudağında yok,
Her kes var yanında, ama yazık Zehra yok,
Ali'nin gözyaşı kuyunun içine düştüğünde,
Kuyu anladı ki Ali'den yalnız kimse yok
...

 

Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Rasulullah'ın (s.a.a), Cennet kokulu kızı Hz. Fatimat-uz Zehra'nın (s.a) şahadet yıldönümü münasebetiyle, Malatya Mevlana Camii tarafından yas programı düzenlendi.
 

Cuma akşamı düzenlenen programa cemaatin ilgisi büyüktü.
 

Program, kalplere nur ve huzur veren Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kur'an tilavetinin ardından camii hocası ş. Ali çalar insanların Allah'ın nimetlerine karşı ne kadar şükrü ederlerse etsinler sayısız nimetlere şükür vazifesinin tam manası ile  yerine getirmekten aciz olduklarına vurgu yaptıktan sonra, Allah'ın bizlere vermiş olduğu nimetlerden en özel ve değerli olanının Ehlibeyt olduğunu söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:
 

"Kur'an-ı Kerim'de yetmiş bir ayet sabır hakkındadır. Bunca ayet sabrın önemini bizlere göstermektedir. Tarih boyunca sabırlı insanlara örnek verecek olursak en önde ismi anılması gereken şahsiyetlerden birisi de Hz. Ali'dir (a.s).
 

Hz. Ali (a.s) Rasulullah'tan (s.a.a) sonra birçok musibete sabır gösterdi. Hiç bir babanın ve hiç bir kocanın kolay kolay sabredemeyeceği eziyet ve musibetlere İslam'ın bekası için sabretti. Hz. Ali (a.s) kendi durumunu vasf ederken böyle buyuruyor:

 

"Gözümde diken, boğazımda kemik var gibi sabrettim."
 

Daha sonra Hz. Fatimat-uz Zehra'nın (s.a) faziletlerine işaret eden ş. Ali çalar;


"Hz. Fatıma (s.a) alemlere rahmet Peygamber'in (s.a.a) kızıdır. Hz. Fatima (s.a) bu belirgin özelliklerinin yanında, iyi bir evlat, iyi bir eş ve iyi bir anne idi. Bir kadının sahip olması gereken en büyük özellik anneliktir ve Hz. Fatima (s.a) bunu en güzel bir şekilde yerine getirdi. İslam tarihine yön veren İmam Hasan (s.a), İmam Hüseyin (a.s), Hz. Zeynep(s.a) ve Hz. çmmü Gülsüm (s.a) gibi yüce şahsiyetler kazandırdı.
 

Hz. Fatıma'nın (s.a) başka bir özelliği ise iyi bir eş olmasıdır. Hz. Ali (a.s), Hz. Fatima (s.a) hakkında buyuruyor:

 

"Ben Hz. Fatıma (s.a) ile olan evlilik dönemimde, bir zerre bile olsun ondan incinmedim."


Konuşmanın ardından ş. Ali çalar Hz. Fatima (s.a) hakkında mersiye ve ağıtlar okudu.

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler