08 Mayıs 2021 Cumartesi Saat:
01:03
09-03-2021
  

İmam Kazım`dan (a.s) Hasedin İlacı

İnsanların çoğu genellikle mal kazanmak ve bu vesileyle psikolojik olarak rahatlamak ister.

Facebook da Paylaş
 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Ayetullah Mücteba Tahranî İmam Musa Kazım'dan (a.s) bir rivayet nakleder. Rivayet şöyledir:

 

“Her kim malı olmadığı halde zenginlik, kalbin hasetten rahata kavuşmasını ve dinde esenlik istiyorsa Allah'a tazarru ile yönelmeli ve duasında O'ndan, aklını kemale erdirmesini istemelidir.”

 

Ayetullah Tahranî rivayetin şerhinde şöyle der:

 

"Malı olmadığı halde zengin olmak isteyene gelince; zenginlik iki türlüdür: a- Mal ile müstağni olmak, b- Maldan müstağni olmak.

İnsanların çoğu genellikle birinci kısmın peşindedirler. Yani mal kazanmak ve bu vesileyle psikolojik olarak rahatlamak. Zannediyorlar ki para çoğaldıkça psikolojik rahatlık da artacaktır. Hâlbuki hata ediyorlar. Maldan müstağni olmakla ruh ihtiyaçsızlık duygusuna kapılır. İnsanlar para ile kendilerini müstağni etmeye çalışıyorlar. Oysaki hata ediyorlar; ihtiyaçsız ve müstağni olmak bir ruh halidir."

Maldan müstağni olmakta insan, paraya ihtiyacı olmadığını hisseder. Ancak malla müstağni olmakta parası çoğaldıkça müstağni olmasının artacağını zanneder. Ne kadar çok para toplarsa o ölçüde ihtiyaçsızlık hissinin artacağını zanneder.

Hazret buyuruyor: Her kim mal olmadan zengin olmak isterse… İkincisine gelince; “her kim kalbinin hasetten rahata kavuşmasını isterse” ve kalbinin öldürücü haset hastalığından kurtulmasını dilerse… Zira haset, ruhsal hastalıklardan biridir. İnsanı çaresiz hale duçar eder. Haset insana işkence verir ve onu ölüme kadar götürür.

Üçüncüsü; “her kim dinde esenlik isterse” , dininin koruma altında olmasını dilerse… şuna dikkat edin ki rivayet bu üç konuya dikkat çekerek buyuruyor: Eğer biri “malsız zenginlik, kalbin hasetten arınması ve dinde selamet ve esenlik” istiyorsa, bu üç hasleti isteyen kişi, Allah'a tazarru ile/yalvarışla yönelmeli ve duasında Allah'tan akıl istemelidir, aklını kemale erdirmesini istemelidir.

Tazarru, kalbin samimiyet, duygu, sızlama ve yalvarış hissiyle yönelişi anlamına gelir. Tazarruda daima sızlanma ve ağlama vardır. Böyle bir şekilde Allah'a yalvaracaksın. Ondan bir şey isteyeceksin. Diyeceksin ki: “Allah'ım! benim aklımı kemale erdir”. Anlaşılan o ki her üç konudaki sıkıntının kaynağı akılsızlık ve şuursuzluktur. Para peşinden koşarak zengin olmak isteyen kişi şuursuzdur. Hasetle hareket eden kişi şuursuzdur. Dinine darbe vuran kişi şuursuzdur.

Bizim dinimiz, akıl ve şuur dinidir. şuur seviyesi ne kadar yükselirse hem dini açıdan hem de diğer yönlerden insan yükselir. Hatta cennette bile oradakilerin dereceleri şuurlarına göre belirlenir. şuurlu bir kişinin kılacağı bir rekât namaz, şuursuz birinin bin rekât namazından daha üstündür.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler