19 Eylül 2021 Pazar Saat:
19:56
14-01-2018
  

IMN Lideri Şeyh İbrahim Zakzaki Basınla Buluştu

Nijerya İslami Hareketi (IMN) Lideri Şeyh İbrahim Zakzaki: Dualarınız Sayesinde Daha da İyiyim.

Facebook da Paylaş

 

 

Nijerya İslami Hareketi'nin (IMN) lideri Şeyh İbrahim Zakzaki'nin sağlık durumu hakkında endişelerin iyiden iyiye artmasından sonra son bir-iki haftadır yoğunlaşan protesto gösterileri cevap verdi ve Nijerya Hükümeti gösterilerin son bulması ümidi ile Abuja'daki hastanede Şeyh Zakazaki'nin basın mensupları ile röportaj yapmasına izin verdi.

 

Nijerya Devlet Televizyonu ve basın mensupları karşısına çıkan Şeyh İbrahim Zakzaki'nin konuşmasının ardından Nijerya Hükümeti 1 dakika 20 saniyelik bir video yayınladı. Gazetecilere verdiği demeçte, destekleri için Nijerya halkına minnettar olduğunu söyleyen Kara Kıta'nın Aslan Mücahidi Şeyh Zakzaki sözlerine şöyle devam etti:

 

“Bundan önce sadece emniyet güçleri doktorları beni muayene ediyordu ama sonunda kendi doktorum tarafından muayene edilmeme izin verildi. Bu aziz insanların duaları sonucu sağlığım gitgide daha da iyileşiyor.” dedi.

 

Bilindiği üzere Nijerya Ordusu, Şiilerin Erbain Günü Yürüyüşünü sabote etmek için 12 Aralık 2015'te General Tukur Buratai'nin komutasında Kaduna'ya bağlı Zaria kentindeki Bakiyyetullah Hüseyniyesi'ne operasyon düzenlemişti.

 

Ordu, Şii din adamı İbrahim Zakzaki ve taraftarlarının hedef alındığı operasyonda 7 kişinin öldüğünü iddia ederken, İnsan Hakları İzleme Örgütü 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini ileri sürmüştü. Nijerya İslami Hareketi de (IMN) en az 700 Müslüman'ın yaşanan katliamda şehit düştüğünü belgelemişti. Şeyh İbrahim Zakzaki'nin gözaltına alındığı operasyonun ardından Tahran, Beyrut ve Yeni Delhi başta olmak üzere birçok ülkede protesto gösterileri yapılmıştı.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler