03 Ağustos 2021 Salı Saat:
14:15
14-12-2012
  

Irak şii`si, Sünni`si ve Kürt`üyle bir bütündür.

Irak'ın şii'si, Sünni'si ve Kürt'üyle tam bir bütündür.

Facebook da Paylaş

 

Mukaddes Necef şehrinde, Fatimiyye'de kıldırdığı Cuma namazında, Burma (Miyanmar'da) yapılan Müslüman kıyımını kınayan Seyit Sadruddin Kapanci, “çocuk, yaşlı, kadın demeden dünyanın gözü önünde bu katliamı yapan zihniyeti kınıyor, dünyanın seyirci kalmasını da esefle karşılıyoruz” dedi.

50 milyon nüfusu olan ülkenin yüzde onunu Müslümanların oluşturduğunu hatırlatan Kapanci, acımasızca yapılan bu katliama seyirci kalınamayacağını, Müslümanların bu zulüm karşısında itirazlarını toplu ve ciddi bir şekilde bildirmeleri gerektiğini söyledi.

Suriye'deki olayların Irak'a sıçraması konusunda da uyarılarda bulunan Kapanci, 9 yıllık tecrübeden sonra mezhep söylemlerinden uzak durulması gerektiğini, görevlilerin etnik merkezli bir yapılanmaya yönelmeden, her kesimi kucaklayacak, özgür ve demokratik bir Irak için mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Irak'ın şii'si, Sünni'si ve Kürt'üyle bir bütün olduğunu vurgulayan Kapanci, Irak'taki Merceiyetin de daha ilk günden bu konuya tekit ettiğini,  etnik ve mezhebi dayatmaların Irak'ı buhranlara sürükleyebileceği uyarısında bulundu.

Arabistan ve Bahreyn'deki duruma da değinen Necef Cuma İmamı “Arabistan'daki şiiler sadece diğer mezhepler gibi haklarını istiyorlar. Karşılığında da her türlü zulüm ve baskıya maruz kalıyorlar. Zerre kadar haklarından verildiği yok. Ama artık bu baskıların devri geçti. Sonunda kazanan mutlaka halk olacaktır” dedi.


 

shafaqna.com

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler