26 Ekim 2021 Salı Saat:
22:24
30-04-2013
  

Irak'ta Tehlikeli Sevkiyat

Kerkük'e peşmerge sevk edilmesi "tehlikeli" olarak yorumlandı.

Facebook da Paylaş 

Irak İçişleri Bakanlığı, Kerkük kentinde bir süredir Irak ordusu ile silahlı gruplar arasında yaşanan gerginlik sebebiyle bölgeye çok sayıda Peşmerge sevk edilmesini "tehlikeli" bir adım olarak yorumladı.

Irak İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Irak silahlı kuvvetlerinin, son dönemde Kerkük ve El-Enbar illerinde meydana gelen terör olaylarıyla uğraştığı bir zamanda, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (İKBY) bağlı Peşmerge güçlerinin Kerkük çevresine konuşlandırılmasının gerginliğe ve endişeye sebep olduğu belirtildi.

İçişleri Bakanlığı, IKBY yetkililerine, Irak'ın milli bütünlüğünü bozmaya çalışan düşmanlara fırsat vermemeleri çağrısında bulundu.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Tuğgeneral Cebbar Yaver, yaptığı açıklamada, Peşmergelerin bölgede yaşanan gerginlik sebebiyle çekilen Irak silahlı güçlerinin yerini almak için Kerkük çevresinde konuşlandırıldığını ve bu adımın arkasında siyasi hedefler olmadığını kaydetmişti.

RAMADİ'DE çLDçRçLEN 5 ASKER

çte yandan Irak ordusunun, Ramadi'de 5 askerin ölümünden sorumlu şahısların teslimi için, protestoculara tanınan mühleti 24 saat uzattığı bildirildi.

Irak ordusunun El-Anbar'daki operasyonlarından sorumlu komutanı Mirza el-Mahlavi, gazetecilere yaptığı açıklamada, faillerin isimlerinin ilgililere teslim edildiğini, yapılan müzakereler sonucunda bu kişilerin teslim edilmesi için tanınan sürenin 24 saat daha uzatıldığını belirtti.

Irak ordusundan 5 asker, dün Ramadi'de, Nuri Maliki hükümeti karşıtı protestoların yapıldığı sahanın yakınında kimliği belirsiz kişilerin saldırısında öldürülmüştü.

çte yandan bölgedeki aşiret liderlerinden şeyh Said el-Lafi, bölge halkının saldırıda  sorumluluğu olmadığını, "dikkatleri Havice'deki katliamdan uzaklaştırmak için hükümet tarafından tertiplendiğini" iddia etti.

 

TRT

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler