22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
19:34
03-10-2012
  

Irak'tan Türkiye'ye Askerini Çek Uyarısı

Türk Askeri Üssünü İstemiyorlar

Facebook da Paylaş

 

 
Irak Bakanlar Kurulu, ülkedeki herhangi bir yabancı devlete ait askeri güçlerin varlığını reddetme kararı aldı. Bağdat, bu kararıyla Kuzey Irak'taki Türk askerlerinin de çekilmesini talep etmiş oldu.
 
Irak Bakanlar Kurulu, haftalık olağan toplantısından sonra yaptığı yazılı açıklamada, ''Irak'ta herhangi bir yabancı devlete ait askeri kuvvetlerin yer almasını ve bundan sonra da yabancı güçlerin ülkeye girmesini yasaklayan'' bir karar aldığını açıkladı.
 
Irak Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Ali Debbağ, Bakanlar Kurulu'nun ''Önceden Irak makamları ve yabancı devletler arasında imzalanmış ve bu devletlere ülkede askeri kuvvetlerini bulundurma hakkı veren anlaşmaların feshedilmesi ve sürelerinin uzatılmaması yönünde'' Irak Parlamentosu'na tavsiyede bulunduğunu onayladı.
 
Bakanlar Kurulu, terör suçlularının, diğer mahkumlardan farklı bir bölümde tutulması ve bu mahkumların güvenliğinin Adalet Bakanlığı'nın gözetiminde Irak Birlik Polisi tarafından yapılması kararını da aldı.
 
Kurul, Irak Savunma Bakanlığı'na, 2013 Silahlanma Fonu'ndan kesilmek üzere 1,2 milyar dolar aktaracağını da belirtti.
 
-Başbakanlık tezkeresine tepki-
 
Açıklamada Irak Bakanlar Kurulu'nun, Türkiye Hükümeti'nin terörle mücadele kapsamında Irak'a sınır ötesi asker gönderme konusunda parlamentodan yetki talebinde bulunmasının kınadığı belirtildi.
 
Sözcü Debbağ'ın ismiyle yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
''Türk Hükümeti'nin bu talebi, komşuluk prensibine ve iki ülke arasındaki iyi ilişkilere aykırıdır. Irak'ın güvenliği ve egemenliğini çiğneme anlamına gelir. Irak Bakanlar Kurulu, Irak'ta herhangi bir askeri üs veya varlığı kabul etmeyecektir. İsyancılara yönelik kovalama adı altında Irak'a asker girmesini reddeder.
 
Bakanlar Kurulu, Irak Parlamentosu'na bu hususla ilgisi olan ülkelerle daha önce yapılan anlaşmaları iptal etmesi veya uzatmamasını tavsiyede bulunacaktır.''
 
HEDEF TÜRK ASKERİ ÜSSÜ
 
İsminin gizli kalması şartıyla açıklama yapan üst düzey bir Iraklı yetkili, Irak Bakanlar Kurulu'nun bu kararının, Kuzey Irak'ın Dohuk kentinde bulunan Türk askeri üssünü hedef aldığını söyledi.
 
Kuzey Irak'ta yıllardır az sayıda Türk askeri gücü bulunuyor. Kuzey Irak'taki Türk askeri varlığı daha önceleri de gündeme gelmiş ancak ne Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim ne de merkezi yönetim resmen askerlerin bölgeden çekilmesini istemişti.
 
Kuzey Irak'ta terör örgütü PKK ile mücadele için Türk askeri varlığına ve askeri üssüne 1995 yılında Irak devrik lideri Saddam Hüseyin döneminde imzalanan anlaşmayla izin verilmişti.
 
1200 TÜRK ASKERİ VAR
 
Anlaşma sonrasında 1996'dan itibaren Kuzey Irak'taki Bamerni askeri üssüne bir tank taburu konuşlandırıldı. Burada 1200 Türk askeri görev yapıyor.
 
TEZKERE BU HAFTA GÖRÜŞÜLECEK
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının Kuzey Irak'taki PKK bölgelerine girmesine ilişkin tezkerenin süresinin 1 yıl daha uzatılacağı açıklanmıştı.
 
TBMM tarafından verilen izin süresinin, 17 Ekim 2012 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkerenin öncelikli olarak bu hafta görüşülmesi bekleniyor.
 
Tezkere TSK'nın Kuzey Irak'a operasyon yapmasına olanak tanıyor.
 
 
 
turkishny

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler