27 Ekim 2021 Çarşamba Saat:
00:19
08-08-2016
  

İran-Azerbaycan-Rusya İlişkileri Başlıyor

Cumhurbaşkanı Ruhani, İran-Azerbaycan ve Rusya’nın üçlü ilişkilerinin her üç ülke ve bütün bölge için yararlı olacağını belirtti.

Facebook da Paylaş


MHA'sının haberine göre, Azerbaycan’da yaşayan İranlılarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Ruhani, “Bir İranlı nerde olursa olsun dini ve milli kültür elçisidir” diye söze başladı ve İran ile Azerbaycan’ın işbirliği ile kuzey-güney koridorunun hayata geçirileceğini dile getirdi.

Azerbaycan’ın İran’ın başka komşularına kıyasla dini ve tarihi açıdan İran’la birçok ortaklık taşıdığını vurgulayan Ruhani, bu avantajın her iki halk ve devlet için kullanılması gerektiğini kaydetti.

İran’ın kazan-kazan politikasına dayalı bakış açısını savunduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Ruhani, İran’ın hasım düşmanlar dışında bütün ülkelerle iyi ilişkiler kurmayı amaçladığını aktardı.

“İran İslam Cumhuriyeti’nin bütün kurum ve kuruluşları, iş adamları, turistler ve öğrencilei ile birlikte İran ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin gelişmesine büyük katkı sağlıyor ve Tahran-Bakü ilişkileri iki ülkenin güvenlik, istikrar ve kalkınması adına yararlıdır” diyen Ruhani, ticaret, bankaclık, yatırımü bilim, teknoloji ve sanayi başta olmak üzere ikili ilişkilerin artırılması gerektiğini ifade etti.

İran’ın jeopolitik konumu ve doğu ile batı, kuzey ile güneyin iletişim noktası olması açısından önemli bir ülke olduğunu belirten Ruhani, komşularla iyi ilişkiler kurarak ülkenin tarihi ve turistik avantajlarından yararlanılabileceğini söyledi.

Kuzey-güney koridorunun İran ve Azerbaycan’ın işbirliğiyle kurulacağına işaret Ruhani, İran-Azerbaycan ve Rusya’nın üçlü ilişkilere başlayacağını ve bunun da her üç ülke ve bölge çıkarlarını sağlayacağını sözlerine ekledi.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler