18 Ocak 2022 Salı Saat:
14:53
17-10-2012
  

İran`la Azerbaycan halkları arasındaki kardeşçe ilişkileri hiçbir şey bozamaz!

FHA`nın haberine göre İran Cumhurbaşkanı Bakü`de Azeri meslektaşıyla görüşmesinde hiçbir faktörün İran`la Azerbaycan halklarını birbirinden koparamayacağını vurguladı.

Facebook da Paylaş

   
Azerbaycan Cumhuriyetinde düzenlenen Ekonomik İş Birliği Teşkilatı (ECO) 20. zirve toplantısına katılmak üzere bu ülkenin başkenti Bakü'de bulunan Cumhurbaşkanı Dr Mahmud Ahmedinejad dün Azeri meslektaşı İlham Aliyev'le görüşmesinde, İran'la Azerbaycan'ın düşmanların isteklerinin aksine birbiriyle kardeşçe ilişkiler içerisinde olduklarını vurguladı.

Dr Ahmedinejad ayrıca “İslami İran, Azerbaycan'ın bağımsızlığı, güvenliği ve ilerlemesini daima desteklemiş ve Azerbaycan halkının ilerlemesini kendi ilerlemesi olarak görüp ondan çok mutlu olmuştur” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra iki ülke ve iki halk arasındaki ilişki ve irtibatın git gide ilerleyen bir çizgiyi takip ettiği ve aradaki işbirliğinin enerji, elektrik, su ve ticaret alanları dahil muhtelif alanlarda daha fazla güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek "İran ve Azerbaycan'ın düşmanları iki ülke halklarının kaydettikleri ilerlemelerden çok rahatsızlar. Bizim dini kültürlerimizin güçlenmesiyle de artık hiçbir faktör iki ülke halkları arasındaki kardeşçe ilişkileri zedeleyemez” diye vurguladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de konuşmasında iki ülke arasındaki ortak dini-kültürel kökleri vurgulayıp “İran Cumhurbaşkanının Bakü ziyareti İran'la Azerbaycan arasındaki kardeşce ilişkileri bozmak isteyen bütün herkese bir mesajdır. Biz bu ilişkilerin daha da güçlendirilmesinden yanayız” dedi.

RAST HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler