06 Mayıs 2021 Perşembe Saat:
22:08
29-08-2016
  

IŞİD'den Sonra Irak'taki İç Barış...

Seçimlerde hükümeti yönetme yetisine sahip isimler aday olmalıdır...

Facebook da Paylaş
 
Irak İslam Yüksek Konseyi Başkanı Seyit Ammar el-Hekim, IŞİD'den sonraki aşamada iç barışın sağlanması için Iraklı kabilelerin sorumluluk üstlenmeye hazır olması gerektiğini söyledi.
 
Seyit Ammar el-Hekim Bağdat'ta kabile liderleri ile yaptığı görüşmede "Irak'ta IŞİD terör örgütünün tamamen etkisiz hale getirildikten sonraki aşamada büyük ve söz sahibi kabileler ülkede iç barışın sağlanması için sorumluluk üstelenmeye hazır olmalıdır" ifadelerini kullandı.
 
El-Hekim sözlerine şöyle devam etti:
 
"Gerçek manada ülkede yaşanan sorunları aşılması isteyenler ile reform isteyenler ve 'reform' kelimesini kişisel çıkarları için sloganı olarak kullananların ayırt edilmesi gerektiğinin önemini bir kez daha vurguluyoruz.
 
Seçimlerde hükümeti yönetme yetisine sahip isimlerin aday olmasının yanı sıra parlamenter sistemin doğası ile uyumlu yeni bir seçim yasasının kabulü zorunlu bir ihtiyaçtır.
 
Şu noktayı ikinci kez vurguluyorum; her seçimde yaşanan siyasi kargaşanın en aza indirilmesi ve seçim kampanyaları için harcanan paranın ülke hazinesine ciddi baskı uygulamaması için önümüzdeki her iki seçiminde aynı gün yapılmalıdır."
 
Ehlader HABER
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler