20 Haziran 2021 Pazar Saat:
01:00
02-02-2018
  

IŞİD Ehl-i Sünnet'i Temsil Etmiyor

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’la görüşen Irak Şii Vakfı Divan Başkanı (Diyanet İşleri Başkanlığı) Seyit Âla el-Musevi başkana yeni görevinde başarılar diledi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme arzusunda olduklarını,  dünyada ve bölgede Türkiye’nin etkisinin büyük olduğunu söyleyen el-Musevi, terörden kurtulmak için Türkiye’deki mütedil ve ılımlı İslami çizgisinin bölge için önemli olduğunu belirtti.

“Elhamdulillah biz Irak’ta Şii Sünni, Hristiyan İzedi gibi toplumumuzun tüm kesimlerinin birlikte hareket etmesinin bereketiyle IŞİD teröründen kurtulduk. İnşallah bundan sonra bizimle sayın Diyanet İşleri Başkanı’nın veya Irak Hükümetiyle Türkiyeli yetkililerin irtibatı ve iş birliği Irak’taki birçok gerçeği daha iyi bir şekilde anlamamıza vesile olacaktır” diyen el-Musevi IŞİD’in askeri olarak yenildiğini fakat hala varlığını medya yoluyla da olsa sürdürdüğünü söyledi.

IŞİD’in dünyada gerçekleri çok rahat bir şekilde tersine gösterebileceği ve zihinleri bulandırabileceği güçlü bir ağının olduğunu hatırlatan al-Musevi “IŞİD bölgede askeri olarak yenilince bu sefer de Müslümanlar arasında fitne çıkararak hedefine ulaşmak istiyor. Maalesef IŞİD Sünnilerin İsmini de kullanıyor. Elbette asla Ehli Sünnet’i temsil etmiyorlar. Irak’ta Sünni kardeşlerimizin Sünni oldukları için katliamlara uğradığını, baskı ve zulüm altında olduklarını gösterip kendilerini de onların savunucuları olarak lanse ediyorlar. Oysa tüm iddiaları kesinlikle yalandır” diye konuştu.

IŞİD ve tekfirci gurupların Ehli Sünnet ismini kullanmalarına rağmen Sünni Şii ayrımı yapmadığını Müslüman, Hıristiyan, İzedi demeden  herkesi öldürdüğünü söyleyen al-Musevi “Kerkük, Musul, Sincar, Neyneva ve diğer şehirler teröristlerden kurtarıldı. Artık bu bölgelere tamamen emniyet sağlanmıştır. Diğer ülkelerde özellikle de Türkiye’de yaşayan tüm Iraklıların ülkelerine geri dönmelerini istiyoruz. Ayrıca sizi de inşallah yakın bir zamanda ülkemizde ağırlamak isteriz” diye konuştu

Bu görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ise Bağdat’ın, Irak’ın adı gelince duyguların coştuğunu söyledi.

Fitneye izin vermeyeceklerini vurgulayan Erbaş “Bu bizim beraber ve birlikte hareket etmemize bağlı. İnşallah Şii’siyle Sünni’siyle beraber hareket edeceğiz. Tüm bu farklılıklar bizim zenginliğimizdir” diye konuştu.

Bugün yaşadıklarımız daha önce yaşadıklarımızın bir benzer olduğunu söyleyen Başkan Erbaş “Daha önce Lewrence’ler vardı. İslam dünyasında fitne ve ihtilaf çıkarıyorlardı. Şimdi başka isimde zuhur etmişler adları IŞİD olmuş, Boka Haram, eş-Şebab olmuş, FETÖ olmuş. Hepsinin hedefi de Müslümanları zayıflatıp batılıların önüne, sömürülmeye hazır duruma getirmek için kurulan örgütlerdir” diye konuştu.

Türkiye’de PKK, İran’da PİJAK gibi örgütlerin de İslam ülkelerini parçalamak için kurulan örgütler olduğunu, adlarının Müslüman olduğunu fakat Batı’nın çıkarları için savaştıklarını belirten Erbaş Ehli Sünnet adını kullanan DAEŞ gibi örgütlerin Camilere bomba bırakarak masum insanları öldürdüğünü bunların asla Müslüman olamayacağını söyledi.

“Bunlar insanları İslam’dan uzaklaştırmak için ortaya çıkarılan çağdaş ‘Lewrence’dir. Bizler de bunun karşısında çocuklarımızı doğru şekilde yetiştirmeliyiz. Orta eğitim ve yüksek eğitim alanında iş birliyi yapmalı, öğrenci değişimi programlarını işletmeliyiz” diyen Başkan Erbaş Mevlana adlı bir programın bu anlayışla 5 yıldır hizmet ettiğini söyledi.

Görüşmeye Alulbeyt Vakfı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, Bağdat İmam Kazım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gani al-Hakani, Ayetullah Sistani’nin bürosuna bağlı dünya Alulbeyt Kurumları Türkiye Müdürü Rahmi Onurşan Rahmani katıldı.

Görüşmenin sonunda El-Musevi, İmam Ali’nin türbesinin taşından yapılan yüzüğü Başkan Erbaş’a hediye etti. Başkan Ali Erbaş yüzüğü alarak parmağına taktı ve al-Musevi’ye teşekkür etti.


 

shafaqna

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler