16 Ocak 2022 Pazar Saat:
20:51
15-06-2016
  

IŞİD Yaralandı Ama Ölmedi

Irak güvenlik güçlerinin bu ayın başlarında Saklaviye kentini IŞİD'den geri almasına Şii milisler de yardım etti.

Facebook da Paylaş


BBC'nin savunma muhabiri Işid'in kan kaybetmeye devam ettiğini yazdı. Irak güvenlik güçlerinin bu ayın başlarında Saklaviye kentini IŞİD'den geri almasına Şii milisler de yardım etti. Irak Şam İslam Devleti örgütü (IŞİD) Suriye, Irak ve Libya'da giderek artan bir baskı altında. Toprak ve militan kaybediyor; kayıpları üst üste konulduğunda stratejik bir gerilemeye işaret ediyor.


Libya'daki durum

Örgütün gerilemesi en çok Libya'da belirgin. Burada yeni ulusal uzlaşma hükümetiyle birlik olan iki önemli milis grubu IŞİD'i elindeki başlıca sahil kenti olan Sirte'de sıkıştırıyor. IŞİD'in Libya'daki geçmişi çok eski değil. Bu ülkedeki aşiret düzeni de belki daha dayanıklı çıktı.

Her ne sebepten olursa olsun, IŞİD'e karşı savaşan grupların hızla ilerledikleri ve Sirte'deki liman tesislerini ele geçirdikleri bildirildi. ABD, Libya'da yaklaşık 5000 IŞİD militanı olduğunu tahmin ediyor.

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri IŞİD'in elindeki Menbic'i geri almaya çalışıyor.

Batılı özel harekat güçlerinin Libya'da IŞİD'le çarpışan milislere destek verdiği söyleniyor, ama genelde çatışmalarda ağırlık Libyalıların üzerinde. IŞİD için Suriye'nin kuzeyinde de işler yolunda gitmiyor.


Menbic'teki gelişmeler

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri'nin IŞİD'in elindeki Menbic kentine ikmal yollarını kestiği yolunda haberler var.
Türkiye sınırına yaklaşık 40 km mesafede olan Menbic, IŞİD ve Suriye'ye giren militanları için önemli bir lojistik merkez. Rakka ile kuzey Irak'taki Musul arasındaki iletişim hatlarını kesmek için de çabalar sürüyor.

Suriye hükümeti de Suriye Demokratik Güçleri ile aynı anda IŞİD'e karşı büyük operasyonlar düzenledi. Itriye'den Rakka'ya uzanan bir toprak parçasını da ele geçirdi. Rus destekli Suriye ordusu ile ABD ve batının desteklediği Kürt ve Arap güçlerinin IŞİD'e karşı en başarılı olan gruplar oldukları açık. Daha küçük, daha zayıf olan diğer isyancı gruplar fazla etkili olamadı.

Irak'ta ABD tarafından eğitilen güvenlik güçleri, Şii milislerin desteğiyle Felluce'yi kuşatmaya çalışıyor.

Kaçmalarına yardımcı olmak için en az bir koridor açılmış olsa da kentte mahsur kalan sivillerin durumu büyük endişe kaynağı. Irak hükümet güçleri geçen ay Felluce'ye karşı operasyon başlattı.

Amerikalı uzmanların, Irak ordusunun daha önemli bir hedef olan Musul'u geri alacak kapasiteye sahip olup olmadığı hakkında kuşkuları olduğu bildiriliyor.Irak güçlerinin fazlasıyla geniş bir alana yayıldığı ve lojistik açıdan zayıf olduğu söyleniyor. Büyük operasyonlar için ABD'den ilave destek gerekebilir.


IŞİD'in yara aldığına kuşku yok. Irak'ta Ramadi'yi, Suriye'de Palmira'yı kaybetti.

Büyük resme bakıldığında bu kayıplar önemli, zira IŞİD'in hep ilerlediği fikrini sarsıyor ve bu nedenle de örgüt içinde ayrılık çıkarması olası. Ancak IŞİD buna rağmen farklı tepkiler verebiliyor.

 

Ehlader Haber


 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler