22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
18:52
07-07-2015
  

İsrail ile Silah Ticareti Protesto Edildi

Aktivistler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının yıldönümünde, İsrail ordusuna askeri ekipman sattığı iddia edilen bir fabrikanın girişinde yere yatarak eylem yaptı.

Facebook da Paylaş


Anadolu ajansının haberine göre, İngiltere'de Filistin yanlısı bir grup aktivist, İsrail ile silah ticareti yaptığı gerekçesiyle İngiliz hükümetini ve bu ülkeye insansız hava aracı (İHA) parçaları satan bir fabrikayı protesto etti.

"London Palestine Action LPA" isimli kuruluş tarafından düzenlenen protestoya katılan, her yaş grubundan yaklaşık 100 kişilik grup, Birmingham yakınlarında bulunan Shenstone'daki "UAV Engines" isimli fabrikanın ana girişinde yere yatarak, kendilerini birbirlerine zincirledi.

Aktivistler eylem sırasında Filistin bayrakları dalgalandırarak, üzerinde "Bu fabrika kapalı" yazılı pankart açtı. Göstericiler ayrıca, "Özgür Filistin" ve "İngiltere, İsrail'in silahlandırılmasına son ver" sloganları attı.

Fabrikanın, savunma sanayisi alanında üretim yapan İsrailli Elbit Systems firmasına bağlı olduğunu iddia eden göstericilerden Elly Hassan, "İngiliz hükümeti bu fabrikanın çalışmasına ve fabrikanın İsrail'e gönderildiğini bildiğimiz İHA parçalarını satmasına izin vererek, Gazze ve diğer yerlerdeki Filistinlilere yönelik İsrail'in savaş suçu işlemesine göz yumuyor. Bugün Birleşik Krallık'ın genelinden insanlar buraya gelerek, İngiliz hükümetinin İsrail'i silahlandırmasına son vermesini talep ediyor" diye konuştu.

Aktivistler gözaltına alındı

Göstericilerin dağılması için birkaç kez çağrı yapan polis, yerden kalkmak istemeyen bazı aktivistleri gözaltına aldı.

Akvitistler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına dikkati çekmek için geçen yıl Ağustos ayında yine aynı fabrikada iki günlük eylem yapmıştı.

Geçen hafta Independent gazetesinde yer alan bir haberle, İngiliz hükümetinin, Gazze saldırılarının hemen ardından İsrail'e 4 milyon sterlinlik askeri mühimmat sattığı ortaya çıkmıştı. Bu mühimmatın arasında insansız hava uçakları ile denizaltı parçaları ve füzelerin bulunduğu bildirilmişti.

 

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler