22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
06:58
02-04-2018
  

İsrail'in Gazze Cinayetlerine Tepki

Gazze'e Büyük Dönüş Yürüyüşü'nün ikinci gününde de Siyonist rejim güçleri Filistinli eylemcilere saldırdı.

Facebook da Paylaş


30 Mart Toprak günü dolaysıyla Gazze şeridinde düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü'nün ilk gününde 17 Filistinli şehit olurken 1500'e  yakın kişi de yaralandı.

Filistinliler, kendi ana yurtlarına dönüş için Filistinli mültecilerin  hakkına vurgu yapmak amacıyla bu gösteriyi düzenleniyor. Büyük Dönüş Yürüyüşü barışçıl olmasına rağmen Siyonist rejim askerleri Filistinli eylemcilere karşı gerçek kurşun kullandı.

Siyonist rejim İsrail polisi ve güvenlik güçlerinin Filistinliler'e karşı yaptıkları, savaş suçu sayılıyor çünkü siviller, şiddete başvurmadığı halde, işgal askerlerinin acımasız saldırılarına maruz kaldı. Siyonist askerlerin saldırılarında yürüyüşün sadece ilk gününde 17 Filistinli gerçek kurşunun isabet etmesi sonucu şehit olurken 1500'e yakın Filistinli de yaralandı.

Yürüyüşün ikinci gününde de aynı şekilde işgal askerleri gerçek kurşun kullanarak, en az 50 Filistinli'yi hedef aldılar. Aslında Siyonist rejim kasten sivil hedeflere saldırı düzenliyor ki bu da savaş suçu için bariz örnek sayılıyor. Uluslararası Ceza Divanı'nın sözleşmesinde de aynı konuya işaret edilmiştir.

Siyonist rejimin yaptıkları ile Filistinli eylemcilerin düzenlediği gösteriler arasında esasında hiçbir orantı yoktur. AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin ifade ettiği gibi Siyonist rejim Filistinli eylemcilere karşı orantısız güç kullandı. Sivillere karşı insaflı davranmamak da savaş suçu teşkil eden unsurlardan sayılıyor dedi. Gerçek kurşundan göz yaşartıcı gaz ve sis bombasına kadar her türlü silahı Filistinliler'e karşı kullanıyor.

Norveç Dışişleri Bakanı Siyonist askerlerin sivil ve silahsız Filistinliler'e Toprak Günü Yürüyüşü sırasında ateş açmasına gösterdiği tepkide, Siyonist askerlerin hareketini kabul edilemez olarak niteledi.

İngiltere İşçi Partisi Lideri de yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Filistinliler'e karşı saldırısını şok edici,  ABD'li üst düzey senatör Berny Sanders de bunu "trajik" olarak niteledi.

Bazı Batılı liderler bile Siyonist rejimin Filistinliler'e karşı savaş suçu işlediğine vurgu yapmalarına rağmen BM Güvenlik Konseyi Filistinliler'in İsrail tarafından Büyük Dönüş Yürüyüşü sırasında katliam edilmesinin ele alınması amacıyla Kuveyt'in talebi üzerine acil olarak düzenlediği toplantıdan ABD'nin engel olması nedeniyle bir sonuç çıkmadı.

Arap Birliği de Siyonist rejimin cinayetleri ile ilgili toplanacak. Ancak bu birliğin yapısı ve geçtiğimiz senelerdeki icraatına bakıldığında, bu oturumdan sadece eylemsiz bir sonucun çıkması bekleniyor. Böylece BM Güvenlik Konseyi ve Arap Birliği gibi önemli örgütlerin Siyonist rejimin Filistinliler'e karşı işlediği cinayet konusundaki başarısızlığı ortaya çıkmış oldu.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler