18 Ocak 2022 Salı Saat:
15:32
22-12-2012
  

İşte Ankara'nın sır formülü

Esed'in son şansı olarak görülen formülün ayrıntıları şöyle...

Facebook da Paylaş


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e İstanbul ziyaretinde sunulan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun sır gibi sakladığı Suriye formülü ortaya çıktı.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, Esed'in son şansı olarak görülen formülün ayrıntıları şöyle;

* Takvimde birinci gün yapılacaklardan altıncı ayda atılacak adımlara kadar her şeyin sıralaması detaylı bir şekilde yapılmış durumda.

* Geliştirilen formüle göre, Esed hemen görevi bırakmayacak. Ancak geçiş süreci başlar başlamaz üç ay içerisinde yetkiyi bir başka isme devrederek koltuğunu bırakacak. Böylece muhaliflerin isteği de yerine getirilmiş olacak.

* 3 ay içinde geçiş hükümeti kurulacak ve tüm yetki geçiş hükümetine verilecek. Geçiş hükümetini muhalifler oluşturacak. Ancak Esed yönetiminde görev yapmış, eli kana bulaşmamış siviller de geçiş hükümetinden dışlanmayacak.

* Suriye ordusu sivil yapının emrinde olacak. çzgür Suriye Ordusu bu süreçte de varlığını sürdürecek. Formülün işlemesinde BM aktif rol oynayacak.

Geçiş süreci formülünü Esed'in kabul etmeyebileceği belirtiliyor. Plana Rusya desteği de sağlandığı için Esed'in öneriyi reddetmesi uluslararası arenadaki destekçilerini de tamamen kaybedeceği şeklinde yorumlanıyor.

 

haber7.com

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler