22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
07:20
16-01-2018
  

İşte Tam da Bugündü: Şah Kaçtı! + FOTO

Halkı çeken tüm fotoğraf makineleri siyah-beyaz iken Şah'ın tüm fotoğrafları renkliydi. Bu dahi Halk ile Şah'ın arasındaki uçurumu gözler önüne koymaya yetiyordu.

Facebook da Paylaş

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

İran’dan ayrılarak Mısır’a gelen Şah ve ailesi, Devlet Başkanı Enver Sedat tarafından askeri bir törenle karşılanmış ve Asvan Havaalanı’nda 21 pare top atışı yapılmıştı. 20 kişi ile ülkesini terk eden Şah’ın ardından ise İran’da adeta bir bayram havası esmişti.

 

Ülkesini 38 yıl süreyle yöneten son İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi, katı ve diktatörlük denilebilecek yöntemlerle İran’ı “Batılılaştırma”yı ve “Laikleştirme”yi denemiş, İran halkına kaynağını Amerikan modelinden alan sosyal, ekonomik yaşam biçimlerini dayatmıştı. Bu icraatlar ve uygulamalar ise başını Ayetullah İmam Humeyni’nin çektiği halk, din alimleri ve muhalif grupları bir araya getirtmiş ve sonunda Şah ülkeden kaçmıştı.

 

İran İnkılabı olurken dünyada yer yerinden oynuyordu. O kadar ki en büyük petrol üreticilerinden biri olan İran’daki çalkantılar, yakıt fiyatlarında artışa yol açmış, Amerika ve Batı Avrupa ülkeleri yeni bir petrol krizine sürüklenmişti. Ülke içerisinde devam eden eylemler ve grevler sebebiyle petrol üretimi neredeyse durmuş ve bir bidon benzin bulunamaz hale gelmişti. 1964’te Şah tarafından Bursa'ya sürgüne gönderilen İmam Humeyni’nin, Şah’ın hatalı icraatlarını iyi takip etmesi, yerinde ve zamanında tenkitler yapması, siyasal konulara hakim olması ve halkın içerisinden birisi olması kendisine halk nezdinde büyük itibar kazandırmış, neticede ekonomik, sosyal ve siyasi nedenlerin de etkisiyle bir milli bir kahraman olmaktan öte dünyanın gündemine oturmuştu.

 

İran halkı, başkaldıran din ulemanın etrafında toplanıp Şah’ın gitmesini istemeye başlamış, nihayet Şah da kendisine karşı çeşitli kesimlerden gelen ve giderek artan muhalefet karşısında pes eden taraf durumuna düşmüştü. Şah, ülke içerisinde aleyhine yapılan gösterilerin sürmesi ve bunları her defasında kanlı bir şekilde bastırması üzerine gitgide dibe vurmuş ve 16 Ocak 1979’da geride bir Naiblik Konseyi ve aynı gün İran Meclisi’nden güven oyu alan Şahpur Bahtiyar Başbakanlığı’nda bir hükümet bırakarak bir daha dönmemek üzere ülkesini ve tahtını terk etmişti.

 

16 Ocak 1979 günü, Şah Muhammed Rıza Pehlevi ve karısı Farah Diba ile Saray mensupları Tahran’daki Niavaran Sarayı’ndan sekiz helikopterle ayrılarak Mehrabad Havaalanı'na gelmiş ve burada bekletilen Kraliyet ailesine ait bir uçağa binmişlerdi. Şah’ın yapacağı söylenen basın toplantısı son dakikada iptal edilmiş ve öğle vakti Saray sözcüsü, Şah’ın İran’dan ayrıldığını açıklamıştı. Şah’ın kayınvalidesi ve çocukları ise İran Hava Kuvvetlerine ait bir uçakla bir gece önce Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilmişti.

 

İran’dan ayrılarak Mısır’a gelen Şah ve karısı, Devlet Başkanı Enver Sedat tarafından askeri bir törenle karşılanmış ve Asvan Havaalanı’nda 21 pare top atışı yapılmıştı. 20 kişi ile ülkesini terk eden Şah’ın ardından ise İran’da adeta bir bayram havası esmişti. Tahran’da haberi radyodan öğrenen halk “Şah gitti” , Yaşasın Humeyni” şeklinde sevinç çığlıkları ve kornalar çalarak kutlama yaparken Tahran Askeri Valiliği şiddet eylemlerine girişenlerin ağır cezalara çarptırılacağını bildirmekteydi. Bu sırada Bursa'dan sonra Irak'a ardından da Paris’te sürgünde bulunan Ayetullah Humeyni, Şah Rıza Pehlevi’nin İran’dan ayrılmasından sonra İran halkını kutlamış ve verdiği demeçte ilk fırsatta İran’a döneceğini belirterek: “Şah’ın İran’dan ayrılışı İran’da 50 yıllık Pehlevi Hanedanı’nın sona erdirilmesi yolunda ilk adımdır. İran’ın kahraman halkını kutlarım” açıklamasını yapmıştı.

 

Şah'ın yolunu izlemek için görevde kalan Başbakan Şahpur Bahtiyar’ın iktidarda kalması büyük bir sorun oluyor, İran’da her an askeri bir darbe olabileceği ihtimalleri gündemden düşmüyordu. Merhum İmam Humeyni’nin yürüttüğü hareket, Şahpur Bahtiyar Başkanlığı’ndaki hükümeti, Şah yönetiminin devamı olarak görüyor ve İran’da monarşiye son verilerek Cumhuriyet ilan edilmesini ve “İran Devrim Konseyi”nin kurulmasını talep ediyordu.

 

İşte bu yüzden tekrar İmam Humeyni, İran halkını 19 Ocak 1979’da yeniden büyük bir gösteriye çağırmıştı. Bu olayda Şahpur Bahtiyar’ın halkı aynı Şah gibi kan dökerek susturmaya çalışmış ama onun da sonu Rıza Pehlevi gibi olmuştu.

 

Şah’ın ayrılmasının ardından halk, Muhammed Rıza Pehlevi’nin büst ve heykellerini devirmeye, paraların üzerindeki resimlerini kesmeye başlamıştı. İmam Humeyni’nin posterlerini taşıyarak sevinç gösterileri yapan halka Tahran ve Tebriz’deki fırın sahipleri bedava pasta, kek ve bisküviler dağıtmışlardı. 1 Şubat 1979 günü ise Ayetullah İmam Ruhullah Musavi el-Humeyni, Tahran’a muzaffer bir şekilde dönmüş ve iki hafta sonra Şah’a bağlı bütün kuvvetler İmam Humeyni’ye biat ettiklerini bildirmişlerdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler