17 Eylül 2021 Cuma Saat:
19:08
07-03-2018
  

Kadınlardan Taklit Mercii Olabilir.

Hâkimlik ve Taklit Mercii gibi konularda bile kadın-erkek arasında hiç bir fark yoktur.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Shia News’in haberine göre Ehl-i Beyt Mektebi'nin önde gelen alimlerinden Ayetullah Muhammed İshak Feyyaz açısından; görev yönünden kadın ile erkek arasında hiçbir fark olmadığını söyledi.

 

Ayetullah Feyyaz konu hakkında şunları söyledi:

 

"Bana göre kadın ve erkek arasında iş yapma ve sorumluluk üstlenme yönünden hiçbir fark bulunmamaktadır. Eğer kadın örtüsüne, iffetine ve ahlakına dikkat ettiği takdirde her türlü işin sorumluluğunu alabilir ve yapabilir. Hatta Cumhurbaşkanı dahi olabilir. Buna hiçbir engel bulunmamaktadır. Kadınların erkeklerden daha fazla çalıştıkları tecrübe ile ispatlanmıştır. Örneğin kızların üniversiteyi tamamlamaları ve diploma almaları erkeklere oranla daha fazladır. Hâkimlik ve Taklit Mercii gibi konularda bile kadın-erkek arasında hiç bir fark yoktur. Eğer bir kadın özenli bir şekilde ilmi derslerini okursa ve bu konuda başarılı olursa neden taklit edilen bir müçtehit olamasın? Bunun neresi ayıptır?"

 

Necef-i Eşref'in önde gelen taklit mercilerinden biri olan Ayetullah Feyyaz el-Afgani el-Gaznevi, Necef İlim Havzası konusuna da değinerek şunları söyledi:

 

Necef İlim Havzası'nın herhangi bir siyasi parti veya devlet otoritesi ile irtibatı yoktur. Aslında hiçbir parti ile bağlantısı yoktur. Elbette devlet Havza'ya maddi yardımda bulunmak için hazır bir şekilde beklemektedir. Fakat alimler ve Necef İlim Havzası bünyesindeki talebeler hiçbir zaman bu işi yapmamış ve yapmayacaklardır. Çünkü eğer devletten her hangi bir maddi yardım alındığı takdirde; devletin bir kuruluşu veya onlar adına çalışan bir kurum konumuna düşmüş olur. Bu da asla kabul edilemez.

 

Kum İlim Havzası'nın müstakil ve bağımsız durumunu korumalıdır. Eğer havzanın istiklali tehlikeye düşerse Mısır el-Ezher Havzası'nın durumuna düşer. Bu konuda çok endişeliyim. Önümüzdeki 50 yıl neler olacak Allah bilir? İlim havzamız bin yılı aşkındır bağımsızlığını koruyarak günümüze kadar ulaşmıştır.

 

Ehlader HABER

 

  

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler