27 Ekim 2021 Çarşamba Saat:
00:34
19-01-2017
  

Kafkas Müslümanları İdaresi'ne Ziyaret

Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras ve Thaqalayn Tv Genel Müdürü Hürriyet Varol’un Azerbaycan’da temasları devam ediyor...

Facebook da Paylaş

 

 

ON4 Tv yöneticilerinin, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve medya alanında ortak projelere imza atılması adına gerçekleştirdiği Azerbaycan temaslarının bir sonraki durağı Kafkas Müslümanları İdaresi oldu.

 

Kafkasya Müslümanları İdaresi'nin ev sahipliğinde Bakü İslam Üniversitesi Rektörü Hacı Fuad Nurullah, Öğretim Üyeleri Hacı İbrahim, Hacı Surxay Memmedli, Hacı Valid ve Hacı Mircefer Eyyubov'u katılımıyla gerçekleştirilen görüşmede, Qlobal Tv Yayın Yönetmeni ve Kurucu Müdürü Emin Semedov Türkiyeli konuklarını tanıtarak işbirliği konusuna dikkat çekti.

 

Bakü İslam Üniversitesi Rektörü Hacı Fuad Nurullah ziyaretten duyulan memnuniyeti ifade ederek, Kafkasya bölgesinin Başmüftüsü olan Kafkasya Müslümanları İdaresi'nin lideri Allahşükür Paşazade'nin bu görüşmeye önem verdiğini fakat yurt dışı ziyaretleri dolayısıyla karşılamaya gelemediğini belirtti. Furat Nurullah: " Türkiye'den gelen misafirlerimiz Kadir Akaras'ı ve Hürriyet Varol'u ağırlamaktan büyük mutluluk duymaktayız. Hacı Allahşükür Paşazade görüşmeye katılmak istemesine rağmen bir seferi dolayısıyla katılamamıştır. Fakat bu ziyareti çok önemsemektedir. Azerbaycan'da din-devlet ilişkileri modeli dünya ülkeleri için bir örnek sayılabilir. Ülkede çeşitli dinlere mensup insanlar yaşıyor ve dini ayinlerini serbestçe icra ediyorlar. Azerbaycan'da dini toplulukların faaliyetleri kanunla düzenlenir. Burada İslam mezhepleri arasında ilişkiler üst düzeydedir. Birçok mezhebin takipçileri aynı camide namaz kılıyor, dini bayramları birlikte kutluyor. Cumhurbaşkanı'nın emriyle bu yıl "İslam Dayanışması Yılı" ilan edildi" şeklinde konuştu.

 

ON4 Tv'de yer alan programlara da dikkat çeken Nurullah: " ON4 Tv'nin programlarını yakından takip ederek ve severek izliyoruz. Mesela Azerbaycan'ın tarihi camilerinden olan Yeni Pir Cami'sini tanıttığınız program ve Bakü İslam Üniversitesi hakkında bilgi verdiğiniz programı beğenerek izledik. Şunu belirtmeliyim ki Azerbaycan'daki medya organlarıyla işbirliği içinde geliştirdiğiniz projeleri biz fazlasıyla mutlu etmektedir. Kardeş millet olan Azerbaycan ve Türkiye halkı böylece birbirlerini ve kültürlerini daha iyi tanımaktadır" dedi.

 

ON4 Tv Yönetim Kurulu üyesi ve Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras ise: " Yaklaşık 10 yıldır Azerbaycan'a ziyaret yapamamıştık. Coğrafyalarımız farklı olmasına rağmen, buradaki kanalla işbirliğimiz bizi Azerbaycan'da da tanıtıyor. Umuyoruz ki, bu tür görüşmeler sık sık devam ederek ilişkilerimizin daha fazla genişlemesine katkı sağlayacaktır. ON 4 Tv, Ehl-i Sünnet ve Ehl-i Şia arasında vahdete çok önem verirerek Azerbaycan'dan gönderilen programlarda da bu konuya çok dikkat ediyoruz. Türkiye'deki izleyicilerimiz Azerbaycan programını beğenerek izliyor.

 

Azerbaycan Ehl-i Beyt dünyasında Ehl-i Beyt edebiyatını en güzel ifade eden, en güzel şekilde ön plana çıkan bir ülkedir. Ehl-i Beyt edebiyatı ilgilenenler mutlaka Azerbaycan'ı ziyaret etmelidirler." İfadelerini kullandı.

 

Ehl-i Beyt Alimleri Derneği olarak, Kafkasya Müslümanları İdaresi'ni Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade eden Kadir Akaras şöyle devam etti: "Misafirperverliğiniz için teşekkür ederiz. Kafkasya Müslümanları İdaresi'nin lideri Allahşükür Paşazade ile görüşmeyi çok arzu etmiştik. Bu görüşmemizde olmasa bile bir sonraki görüşmemizde Sayın Paşazade ile de görüşmeyi umut ediyoruz. Azerbaycan'da Qlobal Tv aracılığıyla çekilen programlarda desteğinizi esirgemediğinizi biliyoruz ve teşekkür ediyoruz."

 

On4 Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler