21 Eylül 2021 Salı Saat:
12:29
26-01-2021
  

Kamuoyuna Duyurulur / Pendik Ehlibeyt Camiî

Pendik Ehlibeyt Camiî Yaptırma ve Yaşatma Yönetim Kurulu / İstanbul - Ocak / 2021

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Bismihi Teâla

 

 

İstanbul/Pendik Yayalar Ehlibeyt Camiî’inde cereyan eden üzücü olaylara matufen yapılan bazı açıklama ve değerlendirmelere yönelik bazı açıklamalar yapma zarureti doğduğu için aşağıdaki hususları kamuoyumuza ve camiamıza duyurmak istiyoruz:

 

Camimiz ve cemaati arasında bu güne kadar Iğdırlı, Karslı, Meleklili, Tuzlucalı gibi bir sorun yaşanmadı, yaşanmasına da Allah’ın izniyle müsaade etmeyiz.

 

Yine bazılarının iddia ettiği gibi yasalara aykırı veya devlet kurumlarıyla çatışma gibi ne bir durum söz konusudur ne de söz konusu olabilir.

 

Yıllardır bu caminin yapımını ve yaşatılmasını sağlayan dernek ve üyeleri camiamızın tüm kurum ve oluşumlarına saygıda kusur etmemiş ve uyum içinde çalışmalarını sürdürmüştür ve bu doğrultuda eski başkan Murat İpek ve diğer yönetim kurulu üyelerimiz Ehlibeyt Âlimleri Derneği’ne müracaat ederek âlim talebinde bulunmuş Ehla-Der de Arslan Başaran hocayı bize önermiştir. Arslan Başaran Hoca, cemaatimizin hemen hepsinin talebi doğrultusunda yıllardır camimizde hizmet vermektedir. 

 

Ne var ki 2020’de yapılan seçimde Murat İpek amcamız yönetimden dışarıda kalınca dernek yönetimine ve cemaate danışmadan müftülüğe başvurarak hoca talebinde bulunmuştur. Müftülükte muhtemelen iyi niyetle diyanette görevli Müstecap Bayındır’ı imam olarak atamış daha sonra da işin yasal zemine oturtulması için alternatif bir dernek kurulmuştur. Daha sonra Murat İpek, çözüm görüşmeleri sonucunda müftülüğün atadığı hocanın geri gönderilmesi için dilekçe vermesine rağmen maalesef işleme konulmamıştır.

 

Cami cemaati, Caferî fıkhımız ve geleneğimiz doğrultusunda diyanet görevlisi hocayı kabul etmemiştir.

 

Ne yazık ki bazı eller de bulanık sudan balık avlama sevdasıyla fıkhımıza ve geleneğimize aykırı bu gelişme karşısında suskun kalmış ya da onları desteklemiştir.

 

Gelinen bu süreçte cemaatimiz ve yönetim metanetini koruyarak büyük bir sabırla sorunun çözümü için çaba göstermiş ve tam sonuç alınmışken bazı çıkar gurupları diyanet tarafından atanan hocayı tahrik ederek arbede yaşanmasına vesile olmuşlardır. Biz, cami yönetimi olarak her türlü çözüm yoluna başvurduk ve çözüm için her türlü öneri ve fedakârlığa da hazır olduğumuzu ortaya koyduk. 

 

Camiamızın saygın âlimlerinden ve saygın iş adamlarından oluşan bir heyet önerisi sosyal medya aracılığıyla sunulmuştur. Önerinin iyi niyetle sunulduğuna inanıyoruz ancak merak ettiğimiz bazı soruların cevabını da bilmemiz gerekir:

 

1- Diyanete kayıt olan hocalar hakkındaki net görüşünüz nedir?

 

2- Diyanete kayıt olanlar hakkında daha önce yaptığınız tanımlamalar ve vermiş olduğunuz mücadele hâlâ geçerliliğini koruyor mu?

 

3- Taraflar derken, cami cemaati ve cemaatin belirlediği hoca ile diyanete kayıtlı olanı aynı kefeye mi koyuyorsunuz?

 

Her hâlükârda bizim tek derdimiz ve çabamız halkımızın desteği ile yapılan camimizde fıkhî hükümlerimize ve geleneklerimize uyan bir hocanın görev yapmasıdır, diyanetin memuru olan birisi değil.

 

Bu doğrultuda camiamıza mensup şahıs, şahsiyet ve kurumların desteğini geri çevirmemiz elbette mümkün değildir.

 

Ancak sorunun çözümü için öncelikle;

 

1- Alternatif derneğin kapatılması, 

 

2- Diyanet tarafından atanan hocanın geri çekilmesi,

 

3- Ve bilahare halkın isteği doğrultusunda var olan hoca, göreve devam eder ya da cemaatin isteği olursa maslahat ve sükûnet gereği oradan ayrılır ve başka bir hocamız görevi devralır.

 

Bu haklı isteklerin gerçekleşmesi için başta Diyanet İşleri Başkanlığı ve camiamızın siyasi temsilcileri olmak üzere tüm kardeşlerimizin, sorunun çözümü doğrultusunda yapacakları katkı, verecekleri destek ve edecekleri dualar elbette bizim için değerli ve takdire şayandır. 

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

Pendik Ehlibeyt Camiî

Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu

25.01.2021

 

İstanbul

 

 

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler