08 Ağustos 2022 Pazartesi Saat:
14:08
25-05-2021
  

Kimlerin Duası Kabul Olmaz?

Sana başkalarına borç verirken şahitler huzurunda veya yazılı belgeyle ver demedik mi?

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Fahr-i Kâinat Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.a), Hak Teâlâ’nın huzurunda hangi kulların duasının kabul olmayacağını bir hadiste şöyle buyurmaktadır:

 

Evinde oturup: “Allahım! Bana rızk ver.” diyen kimseye: “Sana rızk peşinde git (çalış) emri vermedik mi?” denilir ve duası da kabul edilmez.

 

Eşinden sürekli şikâyetçi olan kimseye: “Sana boşanma hakkı elindedir demedik mi?” denilir ve duası kabul edilmez.

 

Kendi elinde bulundurduğu malı heba eden kimseye: “Sana idareli harca (israf etme) demedik mi?” denilir ve duası kabul edilmez.

 

Malını başkasına borç verip geri alamayan kimseye: “Sana başkalarına borç verirken şahitler huzurunda veya yazılı belgeyle ver demedik mi?” denilir ve duası kabul edilmez.

 

Komşusuna beddua eden kimseye: “Allah-u Teâlâ yolu açık bırakmıştır ve sen evini satıp başka yerde alabilirsin demedik mi?” denilir ve duası kabul edilmez.

 

Kalbini Allah-u Teâlâ’ya yönlendirmeden dua eden kimseye: “Sana kalbini Allah’a yönelterek dua et demedik mi?” denilir ve duası kabul edilmez.

 

Hiç dua etmeyip sadece (dara düştüğünde) sıkıntısı olduğunda dua eden kimseye: “Allah-u Teâlâ kendisine daimî dua eden kullarını sever demedik mi?” denilir ve duası kabul edilmez.

 

Yaptığı günahlarda ısrar eden kimseye: “Sana nasuh (geri dönüşü olmayan) tövbe ederek gel demedik mi?” denilir ve duası kabul edilmez.

 

Helal rızk kazanmayan ve rızkını (humus, zekât vererek) temizlemeyen kimseye: “Sana kendini ve rızkını temizledikten sonra gel demedik mi?” denilir ve duası kabul edilmez.

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler