14 Ağustos 2022 Pazar Saat:
08:44
05-11-2021
  

Komşu Hakları

İyi komşuluk ilişkileri ömrün uzamasına vesile olur.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Komşuluk hakkı, din kardeşliği hakkından daha üstündür ve bir komşu din kardeşinin sahip olduğu haklara ilaveten birtakım diğer haklara da sahiptir.

 

Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Komşu üç çeşittir; bir hak sahibi olan komşu, iki hak sahibi olan komşu ve üç hak sahibi olan komşu. Üç hak sahibi olan komşu aynı zamanda akrabalık bağı olan Müslüman komşudur. Bu durumda akrabalık, din kardeşliği ve komşuluk haklarına sahip olacaktır. İki hak sahibi olan komşu ise Müslüman komşudur ve komşuluk hakkına ilaveten din kardeşliği hakkına da sahiptir. Bir hak sahibi olan komşuya gelince Müslüman olmayan komşudur.

 

Komşu haklarına gelince kısaca, selam vermek konusunda ondan önce davranmalı, onunla konuşurken sözü fazla uzatmamalı, halını hatırını sorarken fazla ısrarcı ve irdeleyici olmamalısın. Hastalandığında yanına gitmeli, bir yakınını kaybettiğinde taziyede bulunmalı, cenaze töreni için ona yardım etmelisin. Sevinçli günlerinde onu tebrik etmeli ve onun sevincine ortak olduğunu göstermeli, kusurlarını örtülü tutmalısın. Çatıya çıkıp özel hallerini seyretmemeli, duvarına bir çivi çakmak isterse ona sıkıntı çıkarmamalı, oluktan akan su için veya duvarın arkasına döktüğü toprak için sıkıntı çıkarmamalısın. Evine giden yolu daraltmamalı, eve taşıdığı malzemelere bakıp durmamalı, mahrem bir şeyini görürsen üzerini örtmelisin. Sıkıntıya düştüğü zaman ona yardım eli uzatmalı, evde olmadığı zamanlarda onun evine göz kulak olmalı, gizlice dediklerini dinlememelisin. Namusuna göz dikmemelisin, evlatlarına karşı şefkatli olmalısın ve bilmediği dini veya dünyevi konularda ona yol göstermelisin.

 

Bütün bunlar daha önce değindiğimiz din kardeşliği haklarına ilaveten korunması gereken haklardır.

 

Peygamber Efendimizden (s.a.a) nakledilen bir hadiste şöyle yazmaktadır: Bir gün Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurdu: Komşunun hakları nedir bilir misiniz? Senden yardım istediği zaman ona yardım etmek, senden borç para istediği zaman ona vermek, seni çağırdığı zaman yanında bulunmak, hastalandığı zaman ziyaretine gitmek, vefat ettiği zaman cenaze törenine katılmak, bir menfaat elde ettiği zaman onu tebrik etmek, bir yakınını kaybettiğinde ona taziyede bulunmak, onun onayını almadan kendi evini yükseltmemek ve onun rüzgârının önünü kesmemek, evine getirdiğin meyvenin bir kısmını ona vermek, onun çocuğunu rahatsız eder düşüncesiyle bu meyveleri çocuğunla ona göndermemek, evde pişen yemekten bir pay da ona göndermeği düşünmüyorsan bu yemeğin kokusuyla onu rahatsız etmemek.

 

İmam Cafer Sadık’tan (a.s) nakledilen bir hadiste şöyle yazar: İyi komşuluk ilişkileri ömrün uzamasına vesile olur.

 

İmam Cafer-i Sadık’ın (a.s) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: Hz. Yakup’un (a.s) küçük oğlu Bünyamin babasından ayrıldığında Hz. Yakup (a.s) şöyle buyurdu: Allah’ım bana acımıyor musun? Gözüm görmez oldu ve oğlumu kaybettim. Bunun üzerine Yüce Allah şöyle vahyetti: Onun canını almış olsaydım bile senin için onu yeniden dünyaya döndürürdüm ve ikinizi bir araya getirirdim ama hatırla oruçlu olan komşuna vermeden kesip pişirip kendi yediğin koyunu.

 

Diğer bir hadiste şöyle nakledilmiştir: Bu olay sonrasında Hz. Yakup (a.s) her öğle ve akşam yemeği öncesinde bir fersah öteye kadar şöyle seslenirdi: Yemek isteyen varsa Yakup’a gelsin.

 

İmam Cafer-i Sadık’ın (a.s) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: İyi komşuluk ilişkileri ömürlerin uzamasına ve şehirlerin güzelleşmesine vesile olur.

 

İmam Cafer-i Sadık’ın (a.s) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: Komşusuyla iyi geçinmeyen bizden değildir.

 

İmam Muhammed Bakır’ın (a.s) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurdular: Komşusu aç iken tok yatan kişi bana iman etmemiştir. Yine şöyle buyurdular: Bir şehirde bir kişi aç yatarsa Yüce Allah kıyamet gününde o şehrin halkını umursamayacaktır.

 

İmam Muhammed Bakır (a.s) şöyle buyurmuştur: İnsanın belini kıran şeylerden biri kötü komşudur. Komşusunun güzelliğini görürse gizlemeye çalışır, kusurunu görür ise açığa çıkarmaya çalışır.

 

Hasen bir hadiste İmam Muhammed Bakır’ın (a.s) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: Dört taraftaki kırk eve kadar komşu hükmündedir.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler