16 Ekim 2021 Cumartesi Saat:
23:10
05-11-2012
  

Malatya Mevlana Camii`nde Gadir-i Hum Bayramı

`Malatya Mevlana Camii`nde Gadir-i Hum Bayramı, anma ve kutlama programı düzenlendi.

Facebook da Paylaş

 

Program Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.


Cami yönetiminden Mehmet Kocaaslan açılış konuşmasını yaparak Hz. Ali'nin (a.s) faziletlerine işaret etti. Peygamber'den sonra hilafet makamına en layık kişinin, Hz. Ali (a.s) olduğunu ve Rasulullah'ın (s.a.a) çeşitli münasebetlerde Hz. Ali'yi (a.s) kendisinden sonra İmam ve Vasi olarak tayin ettiğini söyledi. Bu münasebetlerden en önemlisinin de Gadir-i Hum olduğunu vurguladı.

Program cami gençlerinden Alican Gökgöz'ün şiir okumasıyla devam etti.

Cami hocası şeyh Ali çalar günün anlam ve önemi hakkında konuşmasını yaptı ve dedi:

‘Bizler Hz. Ali (a.s) takipçileri olarak, tarih boyunca yaşamış ve bu mektebi bizlere ulaştırmış olup, bu yolda zahmetler çekmiş olan âlimlerimizin kıymetlerini bilip onları rahmetle anmalıyız.

Gadir hadisi üzerine yazılmış olan iki büyük kitaba işaret eden hoca dedi: ‘Bu iki kitabın ilki, Mir Hamit Hüseyni Hindi'nin yazmış olduğu Ebegat-ul Envar kitabıdır. Bu kitap Abdulaziz Dehlevi'nin hakaret dolu kitabına cevap olarak yazılmıştır ve on beş ciltten fazladır. İkinci kitap ise, Abdulhüseyin Emini Necefi Tebrizi (Allame Emini)'nin yazmış olduğu el-Gadir kitabıdır. Allame bu kitapta, Gadir hadisini 110 sahabeden ve 84 tabiinden nakletmektedir.

Allame bu kitabı yazmak için Irak, Hindistan, Pakistan, Fas ve Mısır'a yolculuklar yapmıştır.

Kitap hakkında kendisi böyle buyuruyor: ‘Ben bu kitabı yazmak için 10 000 kitabı Bismillah'ın besinden temmetin (bitiş) tesine kadar okudum ve sürekli 100 000 kitaba müracaat ettim.

Rasulullah'ın (s.a.a) Medine'ye hicretinden sonra, üç defa Mekke'ye geldiğini söyleyen hoca şöyle dedi: ‘ççüncü defası veda haccı idi ve burada Rasulullah'ın iki önemli hedefi vardı. Büyük ibadet Hacc'ı tam detaylı bir şekilde Müslümanlara öğretmek ve ikincisi kendisinden sonra Müslümanların mutlaka Hz. Ali'yi (a.s) takip etmeleri gerektiğini yani velayet konusunu açıklamaktı.'

Gadir-i Hum'u özetle anlatan hoca, tüm Müslümanların bu hakikatlerin farkında olmaları ve  Gadi-i Hum çatısı altında toplanmaları gerektiğini söyledi.

Program ikramların dağıtılmasıyla son buldu.

Ehlader Kültür-Araştırma

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler