16 Ekim 2021 Cumartesi Saat:
23:51
04-03-2019
  

Malatya’da Hz. Fatıma’yı Anma Programı + FOTO

Malatya İmam Cafer Sadık Camii’nde Hz. Fatıma'yı Anma Programı Gerçekleştirildi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Peygamberimizin ciğer paresi Hz. Fatıma'nın (as) mübarek veladetleri ve Dünya Müslüman Anneler ve Kadınlar Günü münasebetiyle Malatya İmam Cafer Sadık Camii’nde, cami gençliği bir program düzenledi.

 

Hüseyin ÖZKAN’ın sunumuyla program Hafız Muhammed Mustafa’nın gönüllere huzur veren Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

 

Açılış konuşmasını değerli Ehl-i Beyt alimimiz Hüseyin ALAGÖZ Hoca yaptı. Konuşmasında şu noktalara değindi:

 

“Hz. Fatıma'nın (as) doğumu münasebetiyle İmam-ı Zaman’ı ve tüm müminleri tebrik ediyorum. Hz. Fatıma, Hz. Peygambere verilen Kevser idi. İki cihan serverinin “Benim canımdır” dediği insandır. Rızası Allah’ın rızası gazabı Allah’ın gazabı olan insandır.”

 

Alagöz, "Allah’ın yarattığı fıtratı değiştirmemeli ve bu fıtratın gereği olarak Kur'an’a uymalıyız." dedi. Allah’ın razı olduğundan razı olmak gerektiğini, İblisi altı bin yıllık makamından alaşağı eden şeyin Allah’ın emrine razı olmadığını söyledi. Günümüzde de hayatın her alanında Allah’ın bütün hükümlerine razı olmamız gerektiğine değindi.

 

Program ilerleyen dakikalarda kürsüye davet edilen İsmail AVCI Hoca’nın konuşmasıyla sürdü. Konuşmasında şu noktalara temas etti:

 

"Hz. Fatıma'nın karanlıklar içerisindeki dünyamıza gelişi münasebetiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Ayrıca bugün çağın put kıranı, asrın İbrahim’i, Hz. İmam Humeyni'nin doğum günüdür. Humeyni davanın Hz. Mehdi'nin  zuhuruna kadar baki kalmasını, onun yükseltmiş olduğu direniş ve inkılâp bayrağının Hz. Mehdi’nin eline ulaşmasını, bizlerin de O’nu görmemizi arzu ediyorum."

 

Avcı Hoca konuşmasına şöyle devam etti:

 

"Hz. Rasulullah'ın (saa) Hz. Fatıma (as) aracılığıyla bizim aramızda cereyan eden hayır ve bereketi günümüze kadar devam etmektedir. Cennetten akan nehrin bizim dünyamızda cereyan eden yüzünü en azından görmeye çalışabiliriz. Hz. Fatıma (as) Allah’ın bize tayin ettiği İmamlarımızın anasıdır, köküdür ve kaynağıdır. Kendisine Kevser bahşedilmiş olan bir Resule uymanın, O’nunla bir aidiyet bağı kurmanın bize yüklediği sorumluluklar vardır. Bu da velayet çizgisidir. Bu konuda okunabilecek en güzel kitaplar İmam Hamenei’nin “Yüce Nur” ve “İki Yüz Elli Yaşında İnsan” adlı kitaplarıdır.

 

Pak hanedanın, nur silsilesinin, günümüze yansımış yönleri de var. Nereye baksanız Fatıma evlatlarını görürüsünüz. Ruhullah Musevi Humeyni bir Fatıma evladıdır. Çağın put kıranıdır. Çağın insanını sömürü çarkı içinde kırıp öğüten, kapitalist, dünya yiyicilerine karşı; velayeti fakih teorisiyle alternatif bir yönetim biçimi tanıtmıştır. O, hayatının her lahzasıyla Fatıma'nın (as) nuraniyetini günümüze taşımıştır. Yine Lübnan’daki direniş cephesinin lideri Seyyid Hasan Nasrallah ve Yemendeki Seyyid Abdulmelik el-Husi birer Fatıma evlatlarıdır. Diğer taraftan; Peygamber'e (saa) ebter diyenlerin soyu kesilmiştir ve tarihe gömülmüşlerdir.”

 

Kutlu doğum proramında ayrıca Ayşegül AKTAŞ, Zeynep AMİRİ ve Enes GÜLTEKİN Hz. Fatıma ile ilgili şiirlerini okudu. Öte yandan Hz. Fatıma’nın doğumu ve Fatıma’nın dilinden adlı canlandırmaları Şüheda YILDIRIM ve Kübra ÖZKAN yaptı.

 

Çocuk hadis grubunun sunumunun ardından günün anısına pastayı Dernek Başkanı Ahmet ÇAKMAK kesti.

 

Program ikramın ardından Ali Asker CANALİZADE ve Muhammed AKSÜT'ün ilahileri ve Mehmet KOCAASLAN hocanın dua etmesiyle son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler