18 Ocak 2022 Salı Saat:
14:55
19-06-2014
  

Maliki Aşiretlere Seslendi

IŞİD'le birlikte savaştığı bilinen bazı aşiret güçleri, katillerle aralarına kalın çizgiler çeksin...

Facebook da Paylaş

 

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Iraklı aşiretlerden, 'katiller' olarak nitelendirdiği silahlı gruplarla aralarına "kalın çizgiler çekmelerini" istedi.

Maliki, yaptığı açıklamada, aşiretlere "Dış odakların çıkarlarına hizmet eden katil ve mücrimlerden" uzaklaşma çağrısı yaparak, "Silahlı gruplara, aşiret devrimcileri denmesi kabul edilemez. Hangi aşiret, 400 tutukluyu ve askeri okul öğrencisi 175 kişiyi öldürebilir" dedi.

Ordunun, Musul ve diğer bölgelerde "zayıf olmadığı halde yenilip dağılmasını büyük şok" olarak nitelendiren Maliki, "Siyasi komplolar askeri saflara sirayet etti ancak kuvvetlerimiz kısa sürede toparlanıp zaferler elde etti, bir kısım komutan ve askerdeki psikolojik yenilgiyi ortadan kaldırdı" diye konuştu.

Maliki, orduya katılmak isteyen gönüllülerin hem Şii hem de Sünnilerden oluştuğunu belirterek "Bu gönüllüler, gelecekteki Irak ordusunun esasını teşkil edecek. Çünkü irade ve inançlarıyla seçimlerini yaptılar" ifadesini kullandı.

Bir süredir çatışmaların yaşandığı Irak'ta, IŞİD militanları ve bazı aşiret güçlerinin, ülkenin en büyük kentlerinden Musul ile Selahaddin vilayetinin merkez kenti Tikrit'in yanı sıra bölgedeki kimi yerleşim birimlerinde kontrolü ele geçirdiği açıklanmıştı.

 

ntvmsnbc

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler