25 Ocak 2022 Salı Saat:
12:11
14-05-2013
  

Maliki'den Siyasi Açıklamalar

Irak Başbakanı Nuri Maliki yaptığı açıklamada ülkesinin bir çok sorunla karşı karşıya bulunduğu ve Irak'ta kanlı siyasi saflaşmalar hakkında uyarıda bulundu.

Facebook da Paylaşİrib haber ajansının haberine göre, Irak Başbakanı Nuri Maliki yaptığı konuşmada ülkesinin bir çok sorunla karşı karşıya bulunduğu belirterek Irak'ta kanlı siyasi saflaşmalar hakkında uyarıda bulundu. Irak'ın içinde bulunduğu şartları ve sorunları değerlendiren Maliki, Irak'ta her türlü siyasi yenilgiden tüm siyasi grupların sorumlu olduğunu belirtti.

 

Maliki, Irak milleti iç ve dış arenada çeşitli tehditlerle karşı karşıya gelmiştir. Hali hazırda Irak'ta Amerika ve bazı irticai Arap rejimleri ile irtibatı bulunan bazı siyasi akımlar ülkede etnik ve dini çatışma çıkarmaya çalışıyor.

 

Nitekim son aylarda Irak'ta sünni Müslümanların yoğunlukta yaşadığı bazı eyaletlerde hükümet karşıtı eylemler gerçekleşiyor. Aslında söz konusu protesto eylemleri halkın taleplerini aşarak bir nevi sivil itaatsizliğe dönüştü. Bu durum Irak gibi özel etnik ve dini yapıya sahip olan bir ülke için en kötü afet sayılır.

 

Başbakan Maliki son aylarda halkın taleplerini incelemek üzere bir komisyon kurdu ve böylece ülkedeki kargaşayı bertaraf etmeye çalıştı. Ancak zamanla Irak'ta bazı çevrelerin ülkeyi huzursuzluğa sürüklemeyi sürdürdüğü anlaşıldı. Bu arada teröristler, radikal örgütler ve tekfirci kesimler Amerika ve Arabistan'ın desteğinden yararlanarak Irak'ta terör eylemlerine yeniden başladı.

Nitekim bugün bu kriz Irak'ta hemen hemen tüm siyasi gruplara bulaştı. Son aylarda ise bazı siyasi gruplar milli vefaka doğru hareket etmek yerine bir birine ve hakimiyete karşı durmaya başladı ve böylece Irak'ta başlayan yangını körükledi.

 

Başbakan Maliki Iraklı tüm siyasi grupları uyardı ve siyasi anlaşmaların yenilgiye uğramasından hepsini sorumlu tuttu. Maliki bu uyarıları, Irak'ta eski Baas partisi kalıntıları ülkeyi saran krizden yararlanarak eski konumlarını ihya etmeye çalıştığı bir sırada gündeme getirdi.

 

Maliki Irak'ta siyasi sorunları çözmek için milli diyalog çağrısında bulundu. Maliki ayrıca tüm taraflardan kişisel çıkarların yerine milli çıkarları gözetlemelerini istedi. Gerçekte Irak'ta son on yılda yaşanan deneyimler, Iraklı siyasi grupların en hassas şartlarda uzlaşarak krizleri aşabileceğini gösterdi.

 

Ehlader Haber

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler