17 Ocak 2022 Pazartesi Saat:
12:45
28-11-2012
  

Maliki Kürt partileri birleştirdi

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki`nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile yaşadığı gerginlik, Kürt siyasi partilerin seçim ittifakına girmesine neden oldu.

Facebook da Paylaş

 Kurdpress haber ajansının bildirdiğine göre Kürdistan Bölgesi'ndeki iktidar ve muhalefet partileri, Diyala, Selahaddin ve Musul'da seçimlere ortak listeyle girme kararı aldı.

Irak yerel seçimlerinin 20 Nisan 2013'te yapılması bekleniyor.

Irak Yüksek Seçim Kurulu, bugün siyasi parti ve kuruluşların seçimlere katılım için başvuru süresinin dolduğunu belirterek 20 Nisan'da yapılacak olan seçimlere katılmak için 203 siyasi kuruluşun başvurduğunu açıkladı.

Cemaat-i İslami'nin yayın organı Komalnews, Kürdistan Bölgesi'ndeki yedi siyasi partinin (Cemaat-i İslami, İslam Birliği, Değişim Hareketi, Kürdistan Demokrat Partisi, Kürdistan Yurtseverler Birliği, Komünist Parti ve Sosyalist Parti) Erbil'de bir toplantı yaparak Diyala, Musul ve Selahaddin kentlerinde seçimlere ortak listeyle girme kararı aldığını bildirdi.

Cemaat-i İslami Seçim Sorumlusu Bilal Süleyman, söz konusu listenin diğer siyasi gruplara da açık olduğunu belirterek diğer siyasi grupların bu listeye katılmasından memnuniyet duyacaklarını açıkladı.

Nuşirevan Mustafa Başkanlığındaki Değişim Hareketi de Kürt siyasi partilerinin tartışmalı bölgelerde seçimlere ortak listeyle gireceğini, seçimlerde ortak bir loğu ve ortak bir seçim bürosu kullanacağını açıkladı.

 

YDH

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler