03 Ağustos 2021 Salı Saat:
14:36
09-02-2013
  

Meydanı İfratçı Gruplara Bırakmamak Gerekir!

Cuma namazı programında konuşan şeyh Abdulmehdi Kerbelai Irak'ın siyasi gündemine dair açıklamalarda bulundu

Facebook da Paylaş 

Ayetullah Sistani'nin Temsilcisi dün Kerbela kentinde kıldırdığı Cuma namazı hutbesinde caddelere sükuneti hâkim etmek ve Irak'ın toplumsal dokusunu korumanın önemine dikkat çekti ve ekledi: Yapılan konuşmalar iyice düşünülmüş olmalı; sağduyu ve sükuneti telkin etmeli, her türlü kışkırtıcılıktan uzak olmalıdır.

Dün binlerce kişinin katıldığı Kerbela kentindeki Cuma namazı programında konuşan şeyh Abdulmehdi Kerbelai Irak'ın siyasi gündemine dair açıklamalarda bulundu ve şöyle konuştu:

Bugün ortada çok büyük bir tehlikenin var olduğu herkese malumdur. çlkemiz mezhep çatışmasına sürüklenmek isteniyor; çeşitli gruplar arasında bir tür psikolojik ve sosyal çatışma zemini oluşturulmaktadır. Bu, siyasetçiler arasındaki çatışmadan çok daha tehlikelidir. Bu yüzden topluma hâkim olan ruhaniler, akıl ve hikmet sahibi politikacılar, kabile reisleri ve tüm basiret sahipleri caddeleri sakinleştirmek ve ülkenin sosyal dokusunu korumak adına azami çabayı göstermelidirler.

Konuşmacılar, ruhaniler ve hatipler, şiddeti körükleyecek türden söylem ve açıklamalardan cidden uzak durmalıdırlar. Her türlü şiddetten uzak ve sâkin bir şekilde talepler dile getirilebilir. Bu hususta özellikle ruhaniler ve hatiplere büyük bir sorumluluk düşmektedir.

Zira insanlar, ruhanilere itimat etmekte, onları güvenilir kişiler bilmektedirler. Onları emaneti koruyan şahsiyetler olarak görmektedirler. Bu yüzden de onların sözlerini dinlemektedirler.

Binaenaleyh tüm siyasetçiler ve kanaat önderleri toplumsal sükuneti sağlayacak türde açıklama ve beyanlarda bulunmalı, halkın duygularını tahrik edecek ve şiddeti körükleyecek bir dil kullanmaktan sakınmalıdırlar.

şeyh Abdulmehdi Kerbelai sözlerini şöyle sürdürdü: Irak'ın sosyal bütünlüğün tehdit eden ifratçı gruplara asla fırsat verilmemeli, meydan onlara bırakılmamalıdır. Hiçbir grup ve hizbe kendi ifratçı isteklerine dayalı şekilde otoriteyi eline geçirme fırsatı verilmemelidir.

Bu konuda medya organları da gerekli sorumluluğu göstermeli, Irak'ın bütünlüğüne hizmet edecek bir politika izlemelidirler. Herkese kanun çerçevesinde düşünce ve isteklerini beyan etme fırsatı sunulmalıdır. Yapıcı eleştirilerin dillendirilmesi için gerekli ortam oluşturulmalıdır. Fakir ve mahrum kesimin istekleri dikkate alınmalıdır. Irak'ın yönetiminde tüm grupların görüşleri ve istekleri dikkate alınmalıdır.

şeyh Abdulmehdi Kerbelai sözlerinin sonunda şöyle konuştu: Herkesten beklenen şey şudur: Birbirimizi dinleyelim, diyalog kuralım ve hepimizi tehdit eden tehlikeye karşı uyanık olalım, tüm gücümüzle Irak'ı savunalım.


 

shafaqna

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler