19 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
12:56
22-09-2019
  

Minyatürün Kerbela Yorumu + FOTO

İranlı ressam Hüseyin Habibî’nin bu muhteşem Aşura eserini minyatür sanatı içerisinde son zamanlarda yapılmış bir şaheser olarak değerlendirebiliriz.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Bilindiği üzere minyatür sanatı İslami resim sanatının bir kolu olarak kabul edilir. Dolayısıyla minyatür yapmak için betimlenecek sahnelerin kaynaklarını araştırmak gerekir. Yaşanan olayları tek bir sahne üzerinde yaşatmak aslında oldukça zor bir zanaattır.

 

Özellikle yüzyıllardır sanatla iç içe yaşamış İran halkının bir kültür olarak hala bu sanatı devam ettirmesi ve birbirinden güzel eserler ortaya koyması, Müslümanların ne denli hünerli ellere ve dinç dimağlara sahip olduklarının bir göstergesidir.

 

Üstad Hüseyin Habibî de bu isimlerden birisi ve yaptığı kapsamlı araştırmalar, Hindistan, Irak ve Türkiye’deki mütalaaları ile bu eşsiz eseri yapmaya muvaffak olmuş.

 

Bu çalışmasında birçok konuyu bir araya toplamayı başaran ve inceleyen kişinin kafasında soru işareti bırakmadan hazırladığı eser renk seçimleri, betimlemeleri ve hazırladığı haşiyeler ile aynı Kerbela gibi ölümsüz olacağının sinyallerini vermekte.

 

Habibî, minyatür sanatının aslında akademik bir çalışma hüviyetinde olduğunu, yalnızca çizimle kifayet edilmeyen bu sanatın tarihi bilgilere de ihtiyacı bulunduğunu söylüyor.

 

Habibî bu çalışmasının aylarca ama aşkla sürüdüğünü ve yapılacak her işin aşkla yapıldığı takdirde ölümsüz olacağını söylüyor.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler