22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
19:11
06-12-2014
  

Mısır'da Sular Durulmuyor

Mısır'ın birçok kentinde Hüsnü Mübarek hakkında verilen beraat kararı protesto edildi....

Facebook da Paylaş 

Devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek başta olmak üzere oğulları ve dönemin İçişleri Bakanı ve yardımcılarının yargılandığı davanın 29 Aralık'ta yapılan duruşmasında mahkeme, "25 Ocak 2001 Devrimi sırasında göstericileri öldürmek" iddiasıyla "hakkında dava açılamayacağına" karar vermişti. Mahkeme ayrıca Hüsnü Mübarek'in, "İsrail'e doğalgaz satışında yolsuzluk yaptığı" suçlamalarının geçersiz olduğunu savunarak Mübarek'in beraatine hükmetmiş, "haksız kazanç sağlama ve rüşvet" davasının ise zaman aşımına uğradığına karar vermişti.


Liberal, solcu ve darbe karşıtı gruplar ile gençlik hareketleri, Hüsnü Mübarek hakkında verilen mahkeme kararlarını protesto etmek için Cuma günü gösteri düzenleme çağrısında bulunmuştu. Çağrının ardından Giza, Feyyum, Beni Suveyf, İskenderiye, Dimyat, Eş-Şarkıyye, Kalyubiye, Port Said ve Asyut kentlerinde toplanan göstericiler, devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek hakkında verilen mahkeme kararlarını protesto etti.

 

Başkent Kahire'de Tahrir Meydanı yakınlarındaki Abdulmunim Riyad Meydanı'nda ise gösteri düzenlemek isteyen eylemciler, polisin müdahalesiyle karşılaştı. Göstericiler ara sokaklara dağılırken, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Öte yandan polis, El-Garbiyye, El-Menufiyye, Dekahliye, El-Minya ve Süveyş kentlerinde düzenlenen gösterilere müdahale etti. Müdahale sırasında çok sayıda eylemci gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sayısına dair net bilgi elde edinilemezken, resmi makamlardan da konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler