18 Ocak 2022 Salı Saat:
15:09
26-12-2013
  

Mısır "İhvan" için ayakta

Müslüman Kardeşler'in "terör örgütü" ilan edilmesi protesto edildi.

Facebook da Paylaş


Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) Bakanlar Kurulu tarafından ''terör örgütü'' ilan edilmesi, ülkenin değişik kentlerinde protesto edildi.

Başkent Kahire başta olmak üzere İskenderiye, Giza, Süveyş, el-İsmailiye, Port Said ve Beni Suveyf kentlerinde gece düzenlenen gösterilerde "Ben teröristim ben teröristim... Bu İhvan benim dostlarımdır", "Sizi kandırarak terör dediler... Bizler ise kapı kapıya komşuyuz" ve "Bize tekrar tekrar zulmet... Meydanı sana bırakmayacağız'' sloganları atıldı.

Göstericiler sloganların eşliğinde Mısır bayrağını, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğraflarını ve anayasa taslağının reddedildiğini içeren pankartları taşıdılar.

Darbe karşıtı 27 kişi gözaltına alındı

Polis, ülkenin kuzeyindeki İskenderiye kentinde darbe karşıtları ile darbe yanlıları arasında çıkan çatışmayı dağıtmak için göz yaşartıcı gazla müdahale ederek, darbe karşıtı 22 kişiyi gözaltına aldı. çlkenin orta kesimindeki Beni Suveyf kentinde düzenlenen gösterilerde de 5 kişi gözaltına alındı.

Darbe karşıtlarının oluşturduğu ve askeri darbeyi sonlandırmak için 30 milyon imza toplamayı hedefleyen "Batıl Propagandası" grubu, yaptığı yazılı açıklamada, halkı cuma günü her yerde "Darbenin kendisi terördür" sloganıyla gösteri yapmaya çağırdı.

Açıklamada, "Cuma gösterileri, dünyaya devrimin devam ettiğini ve yönetimin tehditlerinin Mısır halkını korkutmadığını ispatlamak içindir" ifadesi kullanıldı.
 

TRT

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler