25 Mayıs 2022 Çarşamba Saat:
19:11
15-04-2021
  

Müçtehitlerden Ramazan Orucu Açıklaması

Acaba bu sene Ramazan Ayı'nda Corona Virüs nedeniyle oruç tutulmayabilir mi?

Facebook da Paylaş

 

 

Son zamanlarda Corona Virüs nedeniyle camilerdeki cemaat ve Cuma namazlarının tatil edilmesiyle gündeme gelen 'Ramazan Ayı Orucu' hakkında Ehl-i Beyt Mektebinin saygın müçtehitleri fetvalarını açıklamaya devam ediyor.

 

Buna göre Şii dünyasının en önemli isimlerinden birisi olan ve Irak'ta yaşayan Ayetullah el-Uzma Seyyid Ali Hüseynî Sistanî konuyla ilgili şu fetvayı verdi:

 

"Bilindiği üzere Ramazan Ayı orucu, en önemli farzlardan birisidir ve bunu yalnızca Gerçek Bir Özür olduğu takdirde, terk etmek caizdir."

 

Ayetullah el-Uzma Mekârim Şirazî:
 
 
"İnsan bu neden yüzünden, orucunu yiyemez ve Ramazan Ayında oruç tutmakla yükümlüdür. İftar ve sahur arasında bünyeyi güçlendirecek gıdalar tüketmesi vücut direncinin düşmesini engeller."
 
 
Ayetullah el-Uzma Dûzduzanî Tebrizî:
 
 
Oruç tüm mükellef kimseler için vaciptir. Ancak orucun kendisine zarar vereceği konusunda eminse ve buna akli olarak da ihtimal verirse oruç tutmamalıdır.
Öte yandan evde kalarak oruç tutma imkanı varsa bu şekilde yapmalıdır ve hatta mali gücü yerindeyse işe de gitmemelidir.
 
 
Ayetullah el-Uzma Şûbeyrî Zencanî:
 
 
"Uzman doktorların şahsın oruç tuttuğu takdirde bu hastalığa yakalanma riski vardır veyahut da şahsın zarar görme ihtimali olabilir yönünde açıklamaları olursa, kesinlikle oruç tutmamalıdır."
 
 
Diğer müçtehitlerin de konuyla ilgili fetvaları açıklandığında haberimize eklenecektir.
 
Öte yandan Corona Virüs salgını nedeniyle vatandaşlardan gelen sorular üzerine konuyla ilgili Din İşleri Yüksek Kurulu (Diyanet) de bir açıklamada bulundu:
 
"Ramazanda sağlıklı her müminin oruç tutması Allah'ın emriyle farzdır. Bu ibadetin topyekun ertelenmesi mümkün değildir."
 
 
 
Ehlader HABER
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler