27 Kasım 2021 Cumartesi Saat:
19:55
18-06-2012
  

Mursi Kazandı Ama, ABD Hala Mısır?da; Ordu İpleri Bırakmak İstemiyor

Ordudan Müslüman Kardeşler?in zaferine karşı darbe gibi misilleme...

Facebook da Paylaş

 


 
Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi zaferini ilan etti. Ancak bu zafer Müslüman Kardeşler ile ordu arasındaki güç mücadelesi için bir son değil, yeni bir dönemin başlangıcı olacağa benziyor.
 
DEKLARASYON DARBESİ
 
Yüksek Askeri Konsey, sandıkların kapanmasının ardından, yeni anayasal düzenlemeler içeren bir deklarasyon hazırladı. Yeni deklarasyonun kısa süre içerisinde açıklanacağı belirtildi. Ancak ismi açıklanmayan askeri yetkililere dayandırılan haberlere göre, ordu bu deklarasyonla meclisin, yürütmenin mali harcamalarla ilgili bütün yetkilerini eline aldı. Cumhurbaşkanın birçok yetkisi de yine orduya geçti.
 
Mareşal Hüseyin Tantavi başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Konsey, yeni anayasanın kimin tarafından yazılacağına da yine ordu tarafından karar verileceğini bu deklerasyonda belirledi.
 
'CUMURBAŞKANLIĞI SEMBOLİK HALE GELECEK'
 
Uzmanlar, bu yeni anayasal düzenlemeleri içeren deklarasyonla, ordunun Cumhurbaşkanlığı makamını sembolik hale getirdiği ve yönetime büyük ölçüde el koyarak bir nevi darbe yaptığı yorumunda bulundu.
 
KABUL EDİLEMEZ
 
Müslüman Kardeşler'in siyasi kolu olan Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) ise deklerasyona tepkili. Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan yaptığı açıklamada, ''Mısır askeri, bu anayasal darbe ile bütün yetkileri kontrol etmek istiyor. Bu kabul edilemez anayasaya hem Mısır halkı hem de siyasi partiler karşı çıkacaktır'' dedi.
 
Mısır Yüksek Askeri Konseyi tarafından hazırlanan anayasanın Mısır halkının oylarını gasp etmek anlamını taşıdığını ifade eden Uryan, Hürriyet ve Adalet Partisi adayı Muhammed Mursi'nin seçimleri kazanmasının yüksek bir ihtimal taşımasının Mısır askerini anayasayı hazırlamaya ittiğini öne sürdü.
 
Uryan, Hürriyet ve Adalet Partisi'nin, Mısır Yüksek Askeri Konseyi'nin hazırladığı anayasayı iptal etmek için diğer parti ve gruplarla görüşeceğini bildirdi.

 

Hadi Haber

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler