18 Ocak 2022 Salı Saat:
14:45
11-08-2016
  

Musul İşgalinin Asıl Sorumlusu Amerika'dır

Irak eski başbakanı Nuri Maliki

Facebook da Paylaş


Irak eski başbakanı, Musul'un işgali olayında Amerika ve el-Kaide terör örgütü liderlerinden bazılarının yakın işbirliği içinde olduklarını söyledi.

Dün Bağdat'ta İrib haber ajansına konuşan Irak eski başbakanı Nuri Maliki, Irak'ın kuzeyinde yer alan Neyneva eyaletinin merkezi Musul'un işgalinden önce, Amerikan ordusu üst düzey subaylarından bazılarının, kuzey Irak'ta el-Kaide terör örgütü ele başlarından bazıları ile gizlice görüşerek Musul'un işgal yollarını incelediklerini bildirdi.

Musul'un IŞİD tarafından işgal edilmesinin asıl sorumlusunun Amerika olduğunu belirten Maliki, Amerikalıların artık teröristlere karşı savaştan söz ettiklerini ve Irak'ın destekçisi olduklarını iddia ettiklerini söyledi.

Amerika'nın Bağdat-Washington arasında imzalanan stratejik anlaşmaya aykırı davrandığını ve en kötü koşullarda Irak'a vermeyi taahhüt ettiği silahları Irak'a vermediğini belirten Irak eski başbakanı, buna karşılık İran İslam Cumhuriyetinin en ufak bir beklentisi olmaksızın Irak'a silah yardımı yaptığını, İran'ın yardımları olmasaydı, IŞİD'in Bağdat'ın kalbine kadar ilerlemiş olabileceğini söyledi.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler