16 Mayıs 2021 Pazar Saat:
15:00

Nereye Bu Gidiş?

21-02-2021 13:08


 

 

 

 

 

 

  

 

 

Allahûmme salli â’la Muhammed ve al-i Muhammed

 

Yüce Allah’ımız kadim kitabımız Kur’an’dan bizlere şöyle sesleniyor:

 

“Fe eyne tezhebun? Bu gidiş nereye?” (Tekvir/26)

 

Gerçekten bizim bu gidişimiz nereye? Bu yazıyı okuyan tüm kardeşlerime çağrımdır ki bir düşünelim bu gidiş nereye?

 

Ben kendi çıkardığım sonucu paylaşayım; belki de Müslümanların en çok ders çıkarması gereken bir dönemin içindeyiz; malum bir salgın hastalık içindeyiz.

 

Dikkatinizi celb ederim ki; Yüce Allah bizden evvelki tüm kavimleri en ufak bir günahlarında helak etmiştir, bunların örnekleri Kur’an’da çoktur. Ad kavmi, Lut kavmi bunlara iki tane örnektir. Ama şimdi bakıyoruz ki bu ümmet bu günahların tamamını işlemesine rağmen Allah bizleri helak etmek yerine bu tür hastalıklarla, doğa olayları ile uyarıyor.

 

Şimdi soruyorum; ‘Neden?’ Çünkü biz Peygamberler sultanının, Allah’ın habibinin, cehaletin üstüne bir güneş gibi doğan, âlemlere rahmet olan Hazret-i Muhammed Mustafa’nın (saa) ümmetiyiz.

 

Efendimiz’in -sallâllâhu aleyhi ve alihi ve sellem- ümmetine şefkat ve merhameti, bir annenin evlâdına düşkünlüğünden kat kat fazla idi. Nitekim âyet-i kerîmede bu hakîkat şöyle beyan edilmektedir:

 

“Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, mü’minlere karşı çok şefkatli ve merhametlidir.” (Tevbe/128)

 

Peki, bu zamanda gidiş nereye? Bizi bu kadar seven Hz. Nebi’ye mi? Yoksa yoldan sapmış insanları batılaştıran, aklını bulandıran daha bizleri dinimizden çeviren, israf ekolünün içine mi sürükleniyoruz?

 

Dolabı dolmuş elbiseden yine de elbisem yok diyen bayanlara örnek bol; Hazret-i Fatıma böyle miydi? Veya Mekke’nin zenginlerinden olan Hazret-i Hatice Validemiz öyle miydi?

 

İnancından daha haberi olmayan gençlere örnek bol; Musab bin Umeyr’de gençti hem de babası Mekke’nin ileri gelen zenginlerindendi. Ama o bunların tamamını elinin tersi ile itip Hz. Nebi’ye (saa) tabii oldu. Şehit olduğu zaman kefeninin başını örtseler ayakları, ayaklarını örtseler başı açık kalıyordu; güya o Mekke zenginlerinden birinin oğlu idi.

 

Nerede bu zamanın Fatımaları, Haticeleri, Musabları ve Ali’leri?

 

Gidişimiz bunların gidişi gibi değilse maazallah sonumuz kötü Müslümanlar! Artık herkes kendini hesaba çekmeli ve gidişatını düzeltmelidir…

 

Selamet ile

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !