18 Ocak 2022 Salı Saat:
15:49
30-09-2019
  

Nürnberg’de Aşura Yas Merasimi + FOTO

Nürnberg Ehl-i Beyt Kültür Derneği / Almanya / Aşura Matem Etkinliği

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

29.09.2019 Pazar günü Meistersingerhalle Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve Nürnberg Ehl-i Beyt Kültür Derneği tarafından bu yıl 21’incisi düzenlenen programda insanlığa Evrensel Özgürlüğü miras bırakan Kerbela Kıyamı’nın yiğit önderi Mazlum Şehid İmam Hüseyin (a.s) ve onun 72 onurlu yaveri büyük bir saygıyla anıldı.

 

Her yıl özellikle genç katılımcıların arttığı programda İmam Hüseyin’e (a.s) gözyaşı dökmenin, bu kutlu kıyamın canlı tutulmasının bilinciyle uzak ve yakın illerden gelen Ehl-i Beyt (a.s) seveler tek yürek bir aradaydılar.

 

Metin Ateş’in sunuculuğunu üstlendiği programda, Frankfurt, Augsburg, München, Regensburg, Heilbronn gibi illerden gelen katılımcılar oldu. Programa Recep Yıldırım’ın okumuş olduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlandı.

 

Ardından kürsüye gelen ve Hamburg’da İslam Akademisi Başkanlığını yürüten değerli İslam âlimi araştırmacı-yazar Dr. Razavi Rad; ‘İslam’ın tanınabilmesi ve daha iyi anlaşılabilmesi için İmam Hüseyin’in (a.s) kimliğinin ve kişiliğinin iyi bilinmesi gerekiyor.’ dedi. Rad sözlerine şöyle devam etti:

 

"İslami bir yaşam için, İmam Hüseyin’in (a.s) okulunda okuyabilmek gerekir. Aşura ve Kerbela’nın ana temel felsefesinin anlamadan bu kıyamı anlamak imkânsızdır. Bu zulmün gerçekleştirmesini sağlayan insanların karşısına, Resul-i Ekrem’in (s.a.a) torunu çıktı ve bu yanlış düzene ve manipule edilmeye çalışılan İslam’a, yüksek sesle haykırarak ‘Hayır!’ dedi. Kerbela’nın ana temel felsefesini anlayıp, kavramak her birimizin görevidir."

 

İlerleyen dakikalarda kürsüye davet edilen Ehlader Genel Başkanı Sayın Kadir Akaras ise konuşmasında şunlara değindi:

 

“Kerbela’nın acı, hüzün, hamaset, kahramanlık, tarih, felsefe ve bütün boyutlarını anlatmaya vakit yetmez. İnsanlara güzeli ve en güzeli seçme hakkı verilmiştir. Kötü ve çirkini değil de en güzeli seçmek insanın vazifesidir ve bununla da imtihan olunacaktır.

Güzellikleri Resul-i Ekrem’in (s.a.a) ve onun Ehl-i Beytinin hayatında bulabiliriz. Kerbela sahnesinde en güzeller vardır; tıpkı İmam Hüseyin (a.s) gibi. Hiç kuşkusuz örnek almamız gereken birçok sahne vardır kerbela sahnesinde; en güzelleri gösteren ve Kerbela’yı bugüne kadar yaşatan o Şehid’in (a.s) şahidi bir Zeyneb (s.a) vardır. Her bir kahramanın hediyesi vardı Kerbela’da. Kimisi vefasıyla en büyük hediyeyi verdi, kimisi en güzel tövbeyi göstermiştir bizlere, bir dönüş ile dirilişin nasıl yaşanabileceğini Hür ile gördük. Tövbelerimiz bizi cennete taşımalı. En güzel vefayı da gördük, Ebulfazl ile. Evladının kesik başını düşmana geri yollayıp, ‘Biz Allah yolunda verdiklerimizi geri almayız!’ diyerek en güzel tepkiyi de Kerbela sahnesinde rastladık. En güzel hediyeyi takdim etmişti Zeyneb (s.a) iki evladına ‘Hüseyinimi yalnız bırakmayın!’ diyerek. En güzel fedakârlıkları da gördük Aşura’da, en güzel konuşmayı da. ‘Biz güzellikten başka bir şey görmedik.’ diyen Zeyneb (s.a) ile en güzel bakış açısını da gördük, tarihteki en güzelin ne anlama geldiğini bizlere Aşura sahnesi göstermiştir.”

 

Duygusal makalesiyle Ayşegül Sayan ve matem dolu mısralar ile Merve Şahin’in okumuş oldukları şiir ile duygusal anlar yaşandı.

 

Programın ilerleyen dakikaların da ise Nürnberg Ehl-i Beyt Gençliği Tiyatro Ekibi’nin hazırlamış olduğu gösteri ile Hz. Zeyneb’in seslenişi sahne aldı.

 

Değerli Meddah Aydın Rıza’nın seslendirdiği mersiye ve ağıtların da yer aldığı ve sinelerin vurulduğu program, Ferec duası ile son buldu.

 

Farklı görüş ve farklı mezhep mensuplarının bir araya geldiği programa genç katılımcıların yoğun ilgi göstermesi ise dikkatlerden kaçmadı.

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler