26 Ekim 2021 Salı Saat:
23:30
26-08-2016
  

O Ülke 500 Milyar Dolarlık Silah Satın Aldı!

Riyad'ın ABD silah şirketlerinin en önemli gelir kaynaklarından olması şaşırtıcı değil...

Facebook da Paylaş
 
Rey el-Yevm Gazetesi'nin Washington resmi kaynaklarına dayandırarak aktardığı habere göre Suudi Arabistan'ın son iki ay içerisinde büyük çoğunluğu Amerika'dan olmak üzere 500 milyar değerinde silah satın aldı. Haberde en dikkat çekici detay ise Amerika'nın İsrail'in onayını olmadan hiçbir Basra Körfezi ülkelerine silah satışı yapmazken Suudi Arabistan'a neden böyle bir ayrıcalık tanıdığı sorusu.
 
Amerika'nın Basra Körfezi'ne silah transfer etmesi süreci geçmişte İsrail Kabinesi için endişe uyandırıcı konuların başında geliyordu. Çünkü iki ülke arasındaki yakınlaşma İsrail'in en yakın dostu konumda olan Arap ülkesi üzerindeki askeri üstünlüğü kaybetmesi anlamına geliyordu. 
 
IHS şirketinin yayımladığı raporlarına göre; 2013-2014 yıllarında Suudi Arabistan'ıı silah ithalatında % 54 oranında artış var. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Johns Hopkins Üniversitesi'nden Jean François;
 
"Son 20 yılda Suudi Arabistan'ın silah alışverişi için harcadığı paranın büyük çoğunluğu Amerika'nın kasasına aktı. Bu nedenle, Riyad hükümetinin ABD silah şirketlerinin en önemli gelir kaynaklarından biri olması şaşırtıcı değil" ifadelerini kullandı.
 
Yine aynı şirketin raporlarına göre; Suudi Arabistan ve BAE 2014 yılında yaklaşık 8.6 milyar $ silah satın aldı. Bu miktar tüm Batı Avrupa ülkelerinin savunma için harcadığı miktardan daha fazla.
 
Ehlader HABER
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler