14 Ağustos 2022 Pazar Saat:
09:42
06-03-2021
  

Papa’dan Ayetullah Sistanî’ye Teşekkür

Papa Francis'in Ayetullah Sistanî'ye "ezilenlerin" haklarını savunma çabalarından ötürü teşekkürlerini sundu.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis, 5-8 Mart tarihlerinde gerçekleştireceği 4 günlük tarihi Irak ziyareti için dün başkent Bağdat’a ulaştı.

 

Papa için havalimanında resmi bir karşılama töreni düzenleyen Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımî Papa Franscis ile kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

 

Yaklaşık 16 ay sonra ilk yurtdışı gezisini gerçekleştiren Francis, tarihte Irak'ı ziyaret eden ilk Papa olma unvanını da bu şekilde kazanmış oldu.

 

Dünya basınının oldukça rağbet gösterdiği ziyaretin en önemli durağı olduğu bildirilen 'Necef Ziyareti' ise bu sabah Ayetullah Sistanî’nin ofisinde gerçekleşti.

 

Şiî dünyamızın oldukça önemli isimlerinden birisi olan Ayetullah Seyyid Ali Hüseynî Sistanî ile yapılan görüşmeye gazetecilerin ve siyasilerin katılmasına izin verilmezken Vatikan yetkililerinin görüşmeye dair verdiği açıklamada, Papa Francis'in Ayetullah Sistanî'ye "ezilenlerin" haklarını savunma çabalarından ötürü teşekkürlerini sunduğu belirtildi.

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Papa'nın ilk kez Şiilerin önemli bir ruhani lideriyle görüştüğünü belirterek, şunları söyledi:

 

"Papa’nın Necef’te Ayetullah Ali Sistanî’yi bizzat ziyaret edecek olması çok önemli. Sistanî, etkisi Irak sınırlarını da aşan, merci-i taklid konumunda olan önemli bir Şii âlimidir. Irak’ın istikrarına önem veren, siyaset üstü olmayı başarabilen bir şahsiyettir. Papa ve Ayetullah Sistanî’nin Necef'teki buluşmaları, genelde İslam ve Katoliklik, özelde de Şiiler ile Katolikler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi bakımından tarihi bir önem taşıyor."

 

Ayetullah Sistanî’nin ofisinden yazılı açıklamada ise şu cümleler yer aldı:

 

“Çağımızda insanlığın ve ibadet yerlerinin karşılaştığı büyük zorluklar ve bunların üstesinden gelmede Allah'a olan inancın ve yüksek ahlakî değerlere bağlılığın rolü oldukça önemlidir.

 

Ayetullah Sistanî, başta işgal altındaki Filistin halkı olmak üzere farklı ülkelerdeki birçok insanın, özellikle savaş, şiddet eylemleri, ekonomik abluka, göçe zorlanma, baskı, yoksulluk, yolsuzluk, dini ve entelektüel zulüm, temel özgürlüklerin bastırılması ve sosyal adaletin yokluğundan dolayı sorunlar yaşadığını dile getirdi.

 

Büyük dini ve ruhani liderlerin bu sorunları durdurmada önemli rol oynaması gerektiğini vurgulayan Ayetullah Ali Hüseynî Sistanî, ilgili tarafların aklıselime, savaş dilini reddetmeye ve halkların hakları pahasına kendi çıkarlarını genişletmemeye teşvik edilmesinin zorunlu olduğunu ifade etti.

 

Ülkedeki Hristiyanların diğer Iraklılar gibi tüm haklara sahip olması ve güven içinde yaşamasını önemsediğini aktaran Ayetullah Sistanî, Irak'ı ziyaretinden dolayı Papa'ya teşekkür etti.”

 

Öte yandan Papa, bu ziyaretiyle Irak’taki Hristiyanlarla dayanışma içinde olduğunu da göstermek istiyor. Irak'ta başta Keldaniler, Süryaniler olmak üzere kökenleri çok eskiye dayanan kadim Hristiyan toplulukları var. 2003'te Hristiyanlar, Irak nüfusunun yüzde 6’sını oluşturuyordu. Sayıları 1,5 milyon civarındaydı.

 

İstikrarsızlık ve terör, Hristiyanları da yerlerinden etti. Hristiyanların toplam sayısı artık 200-300 bin olarak ifade ediliyor. Irak yönetiminin gasbedilen malları iade, zararı bir şekilde tazmin etme yönünde çabaları var. Vatikan, bu çabaları önemsiyor.

 

Katoliklerin ruhani lideri, Irak ziyaretinde Ezidilerle de bir araya gelecek. 7 Mart'ta Erbil'de Kürt Bölgesel Yönetimi ile görüşecek daha sonra Musul'u da ziyaret edip 8 Mart'ta Vatikan'a geri dönecek.

 

Dünya Katolik lideri, uluslararası diyalog politikasını uygulamak için daha önce Müslüman toprakları olan Türkiye, Ürdün, Mısır, Bangladeş, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne seyahatler gerçekleştirmişti.

 

 

  

 

 

 

 

Ehlader HABER

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler