17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
13:07
16-10-2017
  

Peşmerge Tükürdüğünü Yaladı

KYB Peşmerge'ye Kerkük’ten Çekilme Emri Verdi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Süleymaniye merkezli Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) peşmergelerini Kerkük’ten geri çekti. Şuan Barzani IKBY Peşmergesi kaldı. Peşmergelerin kendi aralarında çatışma baş gösterebilir. Öte yandan Irak Ordusu ve Haşd-i Şabi Birlikleri Kerkük’e Bağlı Türkalan kasabasına girdi.

 

Bölgeyle ilgili bir başka gelişme ise; Irak Ordusu'nun Kerkük’te ele geçirmek istediği önemli noktalarından birisi olan Kerkük Havaalanından dumanlar yükseldiği yönünde. Alınan bilgiye göre Kürt Asayiş Güçlerinin Havaalanını yaktığı bildiriliyor.

 

Irak'ta merkezi yönetim ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında tırmanan gerilimin ardından Irak ordusu gece yarısı Kerkük'te askeri üs ve petrol kuyularını ele geçirmek için operasyon başlattı. AFP haber ajansı Iraklı güçlerin Kerkük yakınlarındaki yolları ve alt yapı tesislerini ele geçirdiğini duyurdu. Irak terörle mücadele gücünün Kerkük'teki Keyvan Askeri Üssü'nde kontrol sağladığı bildirildi. Peşmerge'nin Kerkük'ün güneyindeki bazı bölgelerden çekildiği bildiriliyor. Irak Türkmen cephesi ise Salahaddin iline bağlı Tuzhurmatu'da peşmerge ile Haşd-i Şabi arasındaki çatışmaların devam ettiğini duyurdu.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler