25 Ocak 2022 Salı Saat:
12:45
23-03-2020
  

Planlı Yaşamak ve Faydaları

Her şey bir plan ve düzen üzerine kurulmuşken, insanın plansız ve düzensiz rastgele yaşaması mantıklı olmaz elbette.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

 

Yüceler yücesi Allah kâinatta her şeye bir düzen, bir hedef tayin etmişken, insanın plansız gelişigüzel yaşaması âdetullaha da uygun olmaz. Bu yüzden müminin hayatı bir plan ve düzen içinde olmalıdır.

 

Mümin hayatını planlarken Allah’ın emir ve yasaklarına göre planlar. Mesela, farz olan namaz insan hayatını belli periyotlara böler ve bir cihetle de manevi bir plan hükmündedir. Sabah namazı güne ilk uyanma saatidir, öğle namazı günü ortalar, ikindi dünya işlerinin yoğunluğu arasında bir soluklanma, akşam eve dönüş, yatsı ise dinlenmenin başlangıcıdır...

 

Dünyevi işlerimizi planlarken bu ibadetlere uygun bir şekilde düzenlememiz gerekir. Şayet dünya işleri ibadetlerimizi aksatıyorsa, bu iyi bir plan değil demektir. İbadette ifrata gidip nasibimizi ihmal etmek de bir aşırılıktır. Bu yüzden her şey bir denge ve düzen içinde planlanmalıdır.

 

Herkesin hayat şekli işi, gücü, mesleği farklı olduğu için, tek tip bir planlamadan söz etmek yanlış olur. Ama esas mesele ibadetlere uygun bir plan yapmaktır.

 

Planlı Yaşamak ve En Bilindik Faydaları

 

Yorgun Olmazsınız

 

Plansız bir kişi gün içerisinde kendini çok yorgun hisseder. Bunun en önemli nedeni ise yapacağı işleri belli bir program doğrultusunda yapmaması ve bir işle ilgilenirken bir yandan diğer işi düşünüyor olmasından kaynaklanır. Oysa planlı bir insan için böyle bir şey söz konusu dahi olamaz. O zaten neyi ne zaman yapacağını çoktan bir planlama ile hazırlamıştır. Önceliği yaptığı işe vererek geriye kalan işlerini zamanı geldiğinde düşünmeye başlar. Bu sayede odaklanamama gibi problemler de yaşamamış olur.

 

Plan Yaparak Stresten Kurtulabilirsiniz

 

İşlerinizi tamamlayamama ya da işlerinizin eksik kalması gibi sorunlar kafanızda dönüp duruyorsa bu sizin için tam bir stres kaynağı olacaktır. Oysa planlı olursanız bu stresi de otomatik olarak ortadan kaldırmış olursunuz. Çünkü zaten elinizi attığınız her şey belirli bir program dâhilinde gerçekleşecektir.

 

Telaşlı Olmaktan Kurtulabilirsiniz

 

Telaşlı bir ruh hali mi? Ne gerek var ki. Siz zaten her şeyi planladınız ve her şey olması gerektiği gibi akıp gidiyor. Arada sizden kaynaklı olmayan sorunlar yaşansa bile bu diğer işlerinizi tehlikeye düşürecek boyutta olmayacaktır.

 

Konsantrasyon Yeteneğinizi Güçlendirir

 

Tek bir hedefe yönelmeniz geri kalan her şeyin aklınızda kapladığı yeri küçültecektir. Elbette bu da size ihtiyacınız olan odaklanmayı sağlayarak işlerinizi çok daha zinde ve sağlıklı bir kafa ile yürütmenizi sağlamanıza olanak tanır. İşinde başarılı olan insanlar genel olarak yüksek konsantrasyona sahip olan planlı kişilerdir.

 

Enerjinizi Arttırır

 

Her şeyin olması gerektiği zamanda ilerlemesi sizi olumsuz düşüncelerden uzak tutacağı için enerjinizde de gözle görülür bir artış yaşanır. Önünüze çıkan engeller dahi bu enerjinizi sizden almaya yetmez. Özellikle de güne kendinizi motive ederek başladıysanız hayat enerjinizi sevdikleriniz ile rahatça paylaşabilirsiniz.

 

Kişinin Kendisine Olan İnancını Arttırır

 

Başarılı bir hayat kişide mutlak suretle yükselen bir özgüvene zemin hazırlar. Kişi yaptıklarını gördükçe yeni adımlar atabilmek için kendinde sonsuz bir güç hisseder. Planlı olmanız bu sebeple hem kendinize olan inancı hem de güveni arttırmak için idealdir.

 

Mutlu Eder

 

İşlerinizin rutininde sorunsuz bir şekilde hallolması sizi ayı zamanda mutlu etmek için yeterli olacaktır. Kazandığınız başarılar, övgüler ve planlı bir yaşam ile kendinize ayırdığınız zaman sizin mutlu olmanızın en büyük anahtarlarından biridir.

 

 

Peki, Nasıl Planlı Olabiliriz?

 

Hayır deyin: Hayır demeyi öğrenmek önemli bir adım. Size yardımcı olanların veya her isteyenin her isteğine “evet” demek zorunda değilsiniz. Kendinize bir program yapın ve programa uymaya çalışın. Zorunlu olmadıkça programınızı bozacak kişilere de “hayır” demeyi öğrenin.

 

Toplayın ve kurtulun: Çalışma masanızın üzeri evraklar ve uzun süredir kullanmadığınız şeylerle dolduysa onlardan kurtulmanın yollarını arayın. Masanızın yanına koyacağınız bir geri dönüşüm kutusu sorunlarınızı çözebilir. İşinize yaramayan kâğıtları bu kutu içerisinde toplayabilirsiniz.

 

Bir gece önceden hazırlayın: Sabahları ortalıkta koşuşturup durmak istemiyorsanız, bazı şeyleri bir gece önceden hazırlayın. Örneğin ertesi gün ne giyeceğinizi seçin. Büyük kolaylık olacaktır. Aynı şeyi çocuklarınızın kıyafetleri için de yapabilirsiniz. Ayrıca kahvaltı masanızı da akşamdan hazırlayabilir, kahve makinesini otomatik çalıştırıcıya ayarlayarak sabahlara mis gibi kahve kokusuyla uyanabilirsiniz.

 

Eskileri atın: Eskimiş, solmuş, kırılmış, bir şekilde kullanılamaz hale gelmiş eşyalarınızdan bir an önce kurtulun. Başkalarına verebileceğiniz eşyaları verin, atılacakları atın. Böylelikle hem eviniz, hem de zihniniz boşalacak.

 

Hatıra kutusu yapın: Hepimiz bir şekilde anılarımızla yaşıyoruz. Ama onları ne kadar biriktirebilirsiniz ki? Evinizi anılarla doldurursanız başka şeylere yer kalmayacaktır. Bu nedenle kendinize hatıra kutuları yapın. Bir iki tane büyük kutu alın. Bunlar sizin hatıra kutunuz olsun. Sonrasında evinizde ve hatıralarınızda gerçekten neleri tutmak istediğinize karar verin ve onları bu kutulara yerleştirin. Ancak kendinize şöyle bir söz de verin, bu kutular dolduğunda başka bir kutuya geçmeyin. Kutunuzdan bir eşya seçip onu çıkarın ve yerine yeni anınızı ekleyin.

 

Yüzde 50 kuralını uygulayın: Eğer yolculuğa çıkacaksanız mutlaka yüzde 50 kuralını uygulayın. Yanınızda götürmek istediğiniz eşyaların tümünü yatağınızın üzerine serin. Ve bunların arasından seçim yaparak yarısını dolabınıza geri kaldırın. Böylelikle yolculuk boyunca gereksiz eşyaları taşımaktan kurtulacaksınız. Bir kıyafeti iki kez giyebilmek için onlarla miks yapabileceğiniz alt ve üstleri yanınıza almanız da çok eşya taşımanızı engelleyecektir.

 

Ruh halinize göre ayarlayın: Evinizi organize edeceğiniz saatleri kendi ruh halinize göre ayarlayın. Ama bunun için enerjinizin en yüksek olduğu saatleri seçin. Eğer sabahları daha enerjik oluyorsanız günün ilk saatleri organize edeceğiniz işler için daha uygun olacaktır. Ama ben bir gece kuşuyum diyorsanız işlerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

 

Yazın, hatırlayın: Çoğumuz gün içinde bir şeyleri yapmayı unutuyoruz. Bu da l bazen bizi zor duruma düşürebiliyor. Küçük bir defter edinin ve aklınıza, unutmamanız gereken bir konu, fikir geldiğinde bu deftere not edin. Arada bir defterinizi kontrol ederek her şeyi zamanında yapmayı başarabilirsiniz. Ne kadar kolay değil mi?

 

Aman unutmamam gerekiyor!: Eğer ofisteyken evinizde yapmanız gereken bir şey aklınıza  gerekirse onu unutmamak için yapmanız gereken şey çok basit. Kendinize not yazın cebinize koyun veya cep telefonunuzun kılıfının içine yerleştirin ya da telefon not defterine kaydedin ve alarmını kurun. Bu şekilde yapmak istediğiniz şey aklınıza gelecektir.

 

Zamana yayın: Evinize yönelik büyük ve önemli işleri gözünüzde çok fazla büyütmeyin. Yapacağınız işi bölümlere ayırarak yapın. Örneğin hurçlarınızı mı düzenleyeceksiniz, hepsini aynı günde düzenlemek yerine her gün bir tanesi yapmayı hedefleyin. Böylece bir iki saat ayırarak işinizi yapmış olur ve kendinize l de gezmek, kitap okumak gibi etkinlikler için zaman ayırmış olursunuz.

 

Motive olun: Yakın arkadaşlarınıza, akraba ya da iş arkadaşlarınıza yapacağınız işleri hangi gün ve nasıl organize edeceğinizden bahsedin. Onlardan bunu zamanı geldiğinde size hatırlatmalarını ve motive etmelerini isteyin. Bu işlerinizi toparlama konusunda size çok yardımcı olacaktır.

 

Kendinizi ödüllendirin: Günlük işlerinizi yaptıktan sonra hemen arkasından çok  sevdiğiniz bir şeyi yaparak kendinizi ödüllendirin. Kendinize en sevdiğiniz diziyi seyretmek yerine dosya ve kâğıtlarınızı toparlamak için 15 dakika ayıracağınıza dair söz verdiyseniz bu sözü yerine getirin. Asla hile yapmayın. İşinizi bitirdikten sonra istediğiniz her şeyi daha keyifle yaptığınızı göreceksiniz.

 

Oyun haline getirin: Aile ve çocuklarınızla güzel bir oyun oynayabilirsiniz. Oda toplama, kirli çamaşırları düzenlemek gibi işleri çocuklarınızla oyun haline getirerek yaparsanız onlar da bundan keyif alacaktır. Onlara 10 dakika zaman tanıyın ve bu sırada odalarını düzenlemelerini isteyin. Eğer işlerini zamanında tamamlarlarsa, mesela onların sizinle birlikte kurabiye yapmalarına izin verin.

 

Hedef kartlarını unutmayın: Bir yabancı dil öğrenmek ya da bahçenizde bir şeyler yetiştirmek gibi hobileriniz varsa hedefinize kitlenmek için küçük kartlar alın. Bu kartlara yapmak istediğiniz şeyleri yazın ve bunları önem sırasına göre dizin. Hedeflerinizin arasına bir tarih yazın. Ve yapmak istediklerinizi o tarihe kadar gerçekleştirin. Her gerçekleşen iş ardından hedef kartınızı yırtıp atmak oldukça keyifli olacaktır.

 

Her gün birazını yapın: Evinizi bir seferde temizlemek ya da düzenlemek yerine her gün biraz zaman ayırarak bunu başarabilirsiniz. Küçük kartlar alıp bunların üzerine temizleyeceğiniz yerleri ve tarihleri yazın. Örneğin kart 1: banyoyu temizle, kart 2: elbiseleri yıka, gibi… Sonra yapılacak iş kartlarını bir kutuda toplayın ve iş bittikçe kartları atın, ancak bunu yaparken kutuya birkaç tane de boş kart atmayı unutmayın. Bu, o günün size ait olacağını gösterecektir. Bütün kartlar bittiğinde işe yeniden başlayabilirsiniz. Bu sistemi çocuklarınıza da uygulatabilir, alışkanlık edinmelerini sağlayabilirsiniz.

 

Yaptığınız plan işlemezse… : Yaptığınız plan işlemezse hemen ikinci bir plan geliştirin. Mesela trafik çok mu sıkıştı, kaza mı oldu, hava şartları mı sizi engelliyor, önemli değil. Eğer siz bunlar için alternatif bir plan geliştirdiyseniz günlük işlerinizi de çok kolay halledebilirsiniz. Önemli olan ikinci planınızın olması. Ancak işlerinizi halletmeden önce mutlaka ikinci bir planı da düşünmenizde fayda var. Böylece olumsuz bir şeyle karşılaştığınızda ikinci bir plan hazırlamak için zaman kaybetmezsiniz.

 

Zamanı doğru kullanın: Programınızın içinde 5 dakika ya da daha az zamanda halledebileceğinizi düşündüğünüz işler olabilir. Örneğin maillerinizi kontrol etmek sizin için 5 dakika gibi gözükse de, aslında bu iş çok daha fazla zamanınızı alabilir. Çünkü maillerinizi bir kere okumaya başladığınızda cevap yazmanız ya da telefon etmeniz gerekebilir. Ve bu durumda gerçekten de 5 dakika sürebilecek bir iş uzayabilir.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler