03 Ağustos 2021 Salı Saat:
12:59
21-02-2013
  

Putin, Barzani ile Görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Irak Kürt Bölgesi lideri Mesut Barzani ile görüştü.

Facebook da Paylaş
 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Irak Kürt Bölgesi lideri Mesut Barzani ile görüştü. Ziyaretle ilgili Kremlin'den herhangi bir açıklama yapılmazken, Putin'in basın danışmanı Dmitri Peskov, Barzani'nin Putin'in dışında Rusya Dışişleri Bakanlığı ve diğer Rus yetkililerle görüşmeler yaptığını söyledi.

Rusya'nın başkenti Moskova'da ilk kez resmi temaslarda bulunan Irak Kürt Yönetimi lideri Barzani, Rusya'nın Sesi Radyosuna ikili ilişkileri değerlendirdi.

Rusya'nın ünlü Orta Doğu uzmanı Yelena Suponina'nın sorularını yanıtlayan Barzani, Moskova ziyaretinin amacının siyasi ve ekonomik olduğunu belirtti. GazpromNeft petrol şirketinin Irak Kürt Yönetimi ile sözleşme yapmasına Irak'ın federal merkezinin karşı çıkması yönündeki soruyu yanıtlayan Barzani, "Gerçekten de Irak'ın federal merkez yönetimi, Irak Kürt Yönetimi'nin ülkenin kuzeyinde petrol ve doğalgazın üretimiyle ilgili yabancı şirketlerle imzaladığı sözleşmelere halen karşı çıkıyor. Bu GazromNeft için geçerli. Fakat edindiğimiz bilgilere göre, GazpromNeft Kürt bölgesini terk etmekten ziyade, hatta bizimle yeni sözleşmeler imzalıyor. Heyetimizde Kürt Yönetimi Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanı da bulunmakta. Dolayısıyla Rusya tarafıyla bu alanda işbirliği perspektifimizi konuşuyoruz. Bize göre, Irak federal merkez yönetiminin itirazı meşru değil. Bu Irak'ın Anayasası'na da aykırı. Bu yüzden biz buna önem vermiyoruz. Tam tersi yabancı şirketlerin Irak Kürt Yönetimi ile faal şekilde çalışmasına davet ediyoruz. ve söz veriyoruz, hatta federal merkezden yine böyle bir itiraz gelirse, biz de Kürt Yönetimi'nde böyle şirketlerin çalışmasına daha fazla yardımcı olmaya çalışacağız." dedi.

PETROL BAş AğRISI MI, HUZUR MU?

Irak'ın petrol ve doğalgaz yasasını kabul etmemesine de çok üzüldüklerine işaret eden Irak Kürt Yönetimi lideri, petrol sayesinde bölgeyi kalkındırmaya devam ettiklerini kaydetti. Siyasi uzmanın "Size göre petrol bölgeniz için huzur mu yoksa baş ağrısı mı?" sorusuna Barzani, "Petrol tabii ki bizim için huzur. Petrol zenginliği bölgenin istikrar ve güvenliğine katkı sağlayabilir." dedi.

Irak merkez yönetiminin karşılıklı anlayışa adım atmadığını iddia eden Barzani, bu yüzden son zamanlarda petrolü merkezin rızasını almadan kendilerinin ihracat ettiklerini belirtti.

KçRTLER IRAK'I PARçALAYAN OLMAYACAK

Kürtlerin hiç bir zaman Irak'ın parçalanmasına sebep olmayacağına işaret eden Barzani, "Ama, aynı zamanda kimseye de Anayasa gereği Kürt Yönetimi'nin sahip olduğu haklarını ihlal etmesine müsaade etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı. Uzmanın "Siz bağımsızlık istemiyor musunuz?" ifadesine Barzani, "Kürtler daima bağımsızlığı arzu etti. Bu bizim hakkımız. Bu tamamıyla olabilir. Ama hiç bir zaman güç yoluyla buna ulaşmaya çalışmayacağız. Buna da özel olarak dikkat çekmek isterim." yanıtını verdi.

Rusya yönetimiyle görüşmelerde İran'ın nükleer dosyası, Suriye savaşı, şii ve Sünniler arasındaki gerginlikle ilgili konuları ele aldıklarını belirten Barzani, bundan kendilerinin de endişe ettiğine işaret ederek, "Umarız bunun sonu savaş olmaz" temennisinde bulundu. Barzani'ye göre şii-Sünni gerginliğinin artmasında 2003 yılından sonra Iraklı siyasiler ve yönetimin uyguladığı yanlış politikaların olduğunu söyledi.

Terör tehlikesinin en büyük sorun olduğunu da vurgulayan Barzani, "Sadece polis ve orduyla teröre karşı mücadele etmek yanlış. Başka çalışmaları da devreye sokmak lazım. Ekonomik ve siyasi reformlar yapmak lazım, sosyal sorunları çözmek gerekir. Irak'ta durumun istikrarlaştırılması için dış güçlerin katılımını da görüyoruz. Dolayısıyla sorunu uluslar arası düzeyde çözmek lazım." tespitinde bulundu.

FEDERAL YçNETİMİN KONTROLçNDEKİ BçLGELERDE SORUN VAR

Irak Kürt Yönetimi lideri, Irak'taki El-Kaide terör örgütünün Suriye'deki El-Kaide örgütüyle sıkı koordinasyon içinde olduğunu da belirtti. Bunun üzerine siyasi uzman Suponina, "Teröristler arasında böyle bağlantıların olmaması açısından belki sizin Irak'ın kuzeyinde sınır bölgelerini daha iyi kontrol etmeniz lazım" sorusuna Barzani, "Biz kendi tarafımızdan sınırları kontrol ediyoruz. Sorun, federal yönetimin kontrol ettiği sınır mıntıkasında" yanıtını verdi.

BARZANİ, MOSKOVA'NIN IRAK'LA SİLAH ANLAşMASINA KARşI

Rusya'nın Irak'la dev silah satışı sözleşmesine karşı çıktıklarını ima eden Barzani, sözleşmenin apaçık şekilde zorluklar yaşadığını iddia ederek, "Irak ordusunun silahlandırılmasına karşı değiliz. çlkenin savunması için bu gerekli. Fakat talebimiz şu; Irak'a silah satan herhangi bir ülke zorunlu bir şart ortaya koysun, bu silahlar hiç bir zaman iç çatışmalarda kullanılmayacak. Bu konuda endişelerimiz var." uyarısında bulundu.

HAYATIMIZ KELEşLE GEçTİ

Uzmanın "Rus silahlarını genelde beğeniyor musunuz?" sorusuna da "Tüm hayatımız Kalaşnikov makineli tüfekle geçti. Güzel silah ve Kalaşnikov piyade için mükemmel. Eğer bize satarlarsa almaya hazırız. Böyle bir silah için para saymaya hazırız." dedi.

 

sondakika

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler