22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
07:57
30-05-2017
  

Ramazan Ayı Dördüncü Gün Duası

Allah’ım! Bugünde beni emrini yerine getirmede güçlü kıl.

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü

                                                                     İlahiyatçı Yazar Ersan Baydemir
 


اَللّهُمَّ قَوِّنِى فيهِ عَلى اِقامَةِ اَمْرِكَ وَاَذِقْنِى فيهِ حَلاوَةَ ذِكْرِكَوَاَوْزِعْنِى فيهِ لِاَداءِ شُكْرِكَ بِكَرَمِكَ وَاحْفَظْنِى فيهِ بِحِفْظِكَ وَسَتْرِكَ يا اَبْصَرَالنَّاظِرينَ.Allah’ım! Bugünde beni emrini yerine getirmede güçlü kıl. Bana lütuf ve kereminle zikrinin güzel tadını tattır. Beni bugünde şükrünü yerine getirmeye hazırla. Beni kendi koruman ve örtün altında koru. Ey görenlerin en basiretlisi!

DÖRDÜNCÜ GÜNÜN NÜKTESİ

Ey kardeşim bilelim ki, her güzelliğin yegâne kaynağı yüce Allah’tır.
İbadet güzelliğini, kulluk huzurunu elde etmek de onun verdiği güzelliklerden biri ve belki de en güzelidir.

Her ne kadar ibadet ve kulluk bizlerin özgür iradesi ile gerçekleşiyorsa da, onun hidayeti, verdiği güç ve sağlık olmazsa hiçbir ibadeti yerine getiremeyiz.

Öyleyse, kulluğa ve ilahi aşka erişmeyi de yine Allah’tan isteyelim. Hayatımızı Allah sevgisi ile donatmak, yaşantımıza aşk ruhu üfleyerek canlandırmak için tüm gönlümüzle rabbimize yönelip ibadet hazzını bize tattırmasını dileyelim.

Bu ilahi ziyafette, Allah’ın misafiri olma fırsatını ganimet sayıp, onun yüce huzurunda boynumuzu bükerek aşk ve şevk dilenelim. Ola ki layık görüp bizim de canımıza aşk ateşinden bir kıvılcım sala aşkın o yegâne membaı.

En büyük nimet iman ve kulluk nimetidir. Ramazanın güzelliklerini sağlıklı beden, imanlı bir can ile idrak edebilmenin şükrünü yerine getirmeye çalışmalıyız.

Bir şeyleri isterken, sahip olduğumuz şeylerin de şükründen gafil olmamalıyız.

Her dem ilahi aşk ateşiyle kavrulan, saadette yüksek mertebelere ulaşmış bir insan değiliz; ama en azından imanımız var. Salih bir kul olmak için çaba harcıyoruz. Öyleyse bir yandan imanımız, kulluğumuz için şükretmeli bir yandan da niyaz elini daha fazlası için açık tutmalıyız.

Ramazanın bu gününde gönülden bir niyazla Rabbimizden daha fazla aşk dileyelim. Yaratanımıza karşı aşk, insanlara karşı aşk, Allah’ın yarattığı her şeye karşı aşk…

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler