22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
07:12
19-06-2017
  

Ramazan Ayı Yirmi dördüncü Gün Duası

Allah’ım! Bu günde seni razı edecek şeyleri senden diliyorum...

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü
 
Hüccet'ül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistani

 

اللهمّ إنّي أسْألُكَ فيه ما يُرْضيكَ وأعوذُ بِكَ ممّا يؤذيك وأسألُكَ التّوفيقَ فيهِ لأنْ أطيعَكَ ولا أعْصيكَ يا جَوادَ السّائلين


Allah’ım! Bu günde seni razı edecek şeyleri senden diliyor ve seni rahatsız edecek şeylerden sana sığınıyorum Allah’ım Bu günde sana itaat edip karşı gelmemek için senden tevfik ve yardım diliyorum; el açıp dilenenlere cömert davranan Rabbim.

 

Hz. Ali (a.s) ve Allah rızası


Duanın ilk faslında Allah’ı razı edecek şeyleri ondan diliyoruz ve onu razı olmadığı şeylerden sakınmayı da yine ona sığınıyoruz. Allah’ın rızasını cezbetme yönünde Hz. Ali (a.s) insanlar için örnek şahsiyetlerden biridir. Allah’ı razı edecek şeyleri yapma hususunda hiçbir taviz vermedi, kendi canından olma pahasına dahi İslam adına herhangi bir zarar gelmesini istemedi.

 

İkinci halifenin vefatında Kaab-ulAhbardansordular;Acaba halife kendisinden sonra Hz. Ali (a.s) yerine tayin etmesi uygun mudur? Kaab-ulAhbar cevabında şöyle dedi: İslam ümmetinin maslahatına değil, zira Hz.Ali (a.s) kendi içtihadına göre amel etmiyor, Kuran ve Peygamber (s.a.a) her ne demişse ona göre amel ediyor, bu şekilde yapan birisi halifelik yapamaz. Evet, Hz. Ali (a.s) bütün alanlarda Allah’ın rızasını kazanmak için çalışır ve şahsi görüşü de buydu.


Hz Ali'nin (a.s) yoksullarla oturması


Gece ve gündüz sırtında, fakir, yetim, dul ve kimsesizlere yiyecek dağıtıyordu, onlarla oturup aynı sofrayı paylaşıyordu. Bir yetimin ağlamasına izin vermiyordu. İmam Hasan ve İmam Hüseyin (a.s) ve diğer evlatları babalarının defin merasiminden döner iken yıkık dökük bir evden ağlama sesi geldiğini duydular. Harabe eve girdiklerinde yaşlı ve kör bir kişiyi gördüler, ağlama sebebini sordular. Basra’dan Müminlerin emirini görmeye gelmiştim, ama savaştaydı, gidecek bir yerim olmadığından dolayı beni buraya getirdiler.

 

Açve susuzdum bir müddet sonra bir kişinin yanıma geldi başımı dizlerinin üzerine koydu benimle beraber öyle ağlı yordu ki gözyaşları yüzüme dökülüyordu. Bir yandan da şöyle diyordu, miskim miskinle birlikte, çaresiz çaresizle birlikte bana merhamet et diyerek ağlıyordu bir taraftan da beni yediriyordu. Bir yıldır ki günde üç kez bana yemek yediriyordu. Ama iki gecedir ki bana uğramıyor, onun başına ne geldiğini de bilmiyorum.

 

İmama Hasan ve İmam Hüseyin (a.s) ağlamaya başladılar. Artık onu bekleme dediler o şehit oldu. Daha sonra o yaşlı ve kör adam kendisini İmamın kabrine götürmeleri için onları yenine verdirdi. İmamın kabrine ulaştığında, Allah’ım bu kabir sahibinin hürmetine benimde canımı al, adan oracıkta can verdi.

 

Evet Hz. Ali (a.s) gece ve gündüz Allah’ın rızası için fakirlerin yanında idi. Böyle bir şahsiyete nerdeyse bir asır Peygamber’in (s.a.a) minberlerinde lanet okuttular. Hz. Ali (a.s) bir sözünde şöyle buyuruyor. İlahi ben sana cennet için ibadet etmiyorum, cehennemin ateşinden korktuğum için senin yasaklarından kaçınmıyorum, belki senin razılığın için ibadet ediyorum.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler