08 Ağustos 2022 Pazartesi Saat:
14:05
13-09-2017
  

Rusya ve İran Deyr-i Zor'u Esad'a Teslim Etti

Büyük Şeytan Amerika'nın can verdiği IŞİD Terör Örgütü, Deyr-i Zor'dan katliamla kaçtı.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Yaklaşık 7 yıldır süren Suriye iç savaşında stratejik bölgelerden biri olarak bilinen Deyr-i Zor'da Suriye Ordusu ile IŞİD arasındaki çatışmalarda artık sona gelindi. Rakka ile Musul hattı arasında IŞİD’in ikmal yolu üzerinde bulunan kent, 3 yıldır kuşatma altında tutuluyordu.

 

Analistler hem Amerika'nın hem de İran'ın kentin geleceği hakkında bazı hedefleri olduğunu öne sürüyor. Amerika, destekledikleri YPG unsurlarıyla Suriye’nin kuzeyinde oluşturmak istediği devlete Deyr-i Zor’un da dahil olmasını isterken, Musul’da Haşd-i Şabi ve Rus Güçleri kenti Suriye Ordusu ile birleştirmek istiyor.

 

Suriye topraklarında bulunan petrollerin büyük bir kısmının bulunduğu kentin kuzeyi Amerikan destekli YPG unsurlarının kontrolünde. Öte yandan Petrol kuyularının çoğunu ele geçiren YPG unsurlarının Suriye Ordusu ile sıcak çatışmaya gireceği de belirtiliyor.

 

“Deyr-i Zor kimin elinde?” sorusunun en net cevabını ise dün ve bu sabah yaşanan olaylar verdi;

 

Dün Amerikan desteğiyle ilerleyen YPG unsurları Deyr-i Zor şehir merkezine yaklaşık 6-7 kilometre mesafeye ulaştı. 5 günde hızlı bir şekilde ilerleyen YPG unsurlarına karşı IŞİD’in kırsal bölgelerden çekildiği iddia ediliyordu. Bu sabah ise Rus Güçlerinin de baskısı ile IŞİD şehri terk etmek zorunda kaldı. Bölge uzun süreden sonra Esad Yönetimi'ne girdi. Ama terör örgütü IŞİD kentten kaçarken katliam yaptı. 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler