17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
12:46
10-10-2015
  

Saldırının Bilançosu Artıyor; 86 Ölü

Bölgeye gelen üç bakan protestolarla karşılaştı...

Facebook da Paylaş
 
Patlamalarla ilgili ilk açıklama olaydan yaklaşık bir saat sonra İçişleri Bakanlığı tarafından yapılmıştı. İlk açıklamada ölü sayısı 30 olarak duyurulmuştu. Ancak saat 17:30'da Sağlık Bakanı gazetecilerin karşısına geçti ve ölü sayısının 86 olduğunu duyurdu. Sağlık Bakanı 186 kişinin yaralandığını, 28'inin durumunun ağır olduğunu bildirdi. Bakan, yaralıların durumunun ağır olması nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe edildiğini de ekledi.
 
Öte yandan Ankara Tren Garı kavşağında Barış Mitingi'ne katılmak üzere toplanan gruplara yönelik bombalı saldırıların ardından yaşanan katliam bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gelen üç bakan protestolarla karşılaştı.
 
İçişleri Bakanı Selami Altınok, Adalet Bakanı Kenan İpek ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu patlamaların yaşandığı bölgede incelemek yapmak için geldikleri sırada yoğun protestolar başladı. Tepkiler üzerine bakanlar bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.
 
Türkiye'yi yasa boğan olaya  saat 10:04'te, Gar’ın önündeki yolda meydana gelen  iki patlama sebep oldu. İlk patlamadan 10-15 saniye gibi kısa süre sonra ikinci patlama oldu. Patlama iki trafik ışığının arasında insanların yoğun olduğu bölgede gerçekleşti.
 
Saldırı dünya basınında da büyük yankı uyandırdı;
 
Reuters: Türkiye'nin başkenti Ankara'nın merkezindeki bir kavşakta iki patlamayaşandı. Patlamanın sebebi henüz bilinmiyor.
 
AFP: Ankara'da tren garı yakınında yaşanan patlamada çok sayıda ölü var.
 
Guardian: Hükümet yetkilileri olayın bir terör saldırısı olduğunu belirtirken, patlamayı düzenleyenin  "intihar bombacısı" olduğu iddialarının araştırldığı ifade edildi.
 
El Arabiya: Ankara’da Barış mitinginin yapılaması planlanan tren garında patlamalar yaşandı. Bir hükümet yetkilisi patlamanın nedeninin incelendiğini açıkladı.
 
BBC: Patlamanın yaşandığı yerden geçen fotoğraflarda çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği görülüyor.
 
Sky News: Türkiye'nin başkenti Ankara'daki iki patlamada en az 20 kişi hayatını kaybetti. Hükümet yetkilileri patlamanın bir terör saldırısı olduğunu onaylarken intihar saldırısı olup olmadığının araştırıldığını açıkladı.
 
ITV News: Türkiye'nin başkentindeki patlamalarda çok sayıda insanın öldüğünden korkuluyor. Patlama, Kürt militanlarla Türk hükümeti arasındaki yaşanan çatışmayı protesto etmek için düzenlenen 'barış' yürüyüşünün toplanma yerinde meydana geldi. 
 
Daily Mail: Ankara'daki patlamalarda en az 20 kişi öldü. Türkiye'nin başkenti Ankara'da düzenlenecek 'barış' mitingin hedef alan patlamalarda en az 20 kişi hayatını kaybetti. 1 Kasım'daki seçimlerden önce yaşanan patlamaların, intihar saldırısı olup olmadığı araştırılıyor.
 
HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ise Ankara tren garında yaşanan patlamada yaralanan ve Ankara Numune Hastanesi'nde tedavi altına alınan 79 kişinin listesini Twitter hesabından paylaştı. Listenin hastaneye asıldığını belirten Sarıyıldız, 'vatandaşların mitinge katılan yakınlarına ulaşamıyor. Vatandaşların yakınları hakkında bilgi alınması için listeler hazırlandı' dedi. İşte o liste:
 
 
 
Ehlader HABER
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler