03 Ağustos 2021 Salı Saat:
13:58
04-02-2013
  

Salihi: "Amerika Müzakerelerde Sadık Değil"

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Irak ve Afganistan tecrübelerinin Amerika'nın müzakerelerde sadık olmadığını ortaya koyduğunu söyledi.

Facebook da Paylaş 

İran devlet televizuonun haberine göre, Almanya'da düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, İran'ın yaptırım ve baskılara rağmen  ilerleme ve kalkınma yolunda önemli  adımlar attığını ve bugün bölgenin en güçlü ülkesine dönüştüğünü söyledi.

İran'ın nükleer faaliyetlerinin uluslar arası kanunlar çerçevesinde ve uluslar arası atom enerjisi kurumunun işbirliğiyle sürdüğünü belirten Salihi, İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili olarak ileri sürülen iddiaların asılsız olduğunu belirterek, İran'a yönelik iddiada bulunanların belge sunmaları  yerine İran'ı baskı altına almak istediklerini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı, Suriye gelişmelerine de temasla, Batının  bölge meselelerinde çifte standart siyaset izlediklerini, Suriye konusunda yoğunlaştıklarını halbuki bölgede halklarına baskı yapan devletleri görmezden geldiklerinin altını çizerek, Suriye sorununun milli diyalog  çerçevesinde halledilmesine dair İran'ın sunduğu 6 maddelik öneriyi Suriye  için son derece önemli bir formül olarak niteledi.

Ali Ekber Salihi, Suriye yönetimi muhalifleri lideri el'Hatib'in, Suriye sorununun  halledilmesi çerçevesinde Suriye devleti ile görüşmelere hazır olduğunu bildirmesinin de  bu sorunun halledilmesindeki çalışmaları ilerletebiceğini söyledi.

Salihi, Amerikan başkan yardımcı Biden'ın İran'la doğrudan görüşmelerin başlatılmasına dair Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı açıklamaya da temasla, Irak ve Afganistan tecrübelerinin Amerika'nın müzakerelerde sadık olmadığını ortaya koyduğunu ve bundan dolayı Amerika'nın teklifinin ancak sadık olması halinde değerlendirilebileceğini söyledi.

 

 

irib

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler