03 Ağustos 2021 Salı Saat:
14:06
09-02-2013
  

şam: Silah bırakanlarla diyaloga açığız

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, silah bırakıp müzakere masasına oturanlarla diyalog kurabileceklerini açıkladı.

Facebook da PaylaşSuriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz el-Hatib'in yaptığı diyalog girişiminin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed'in girişimine verilen yanıt olduğunu söyledi.

çin'e yaptığı ziyaret sırasında Xinhua'a yaptığı açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakan Yardmcısı Faysal Mikdad, el-Hatib'in diyaloga gireceği kişileri dahi belirlemesine tepki göstererek "şam, diyalog için herhangi bir şart sunmadı. Diyalog, ön şartsız olmalıdır. Diyalog için masaya oturanlar, her şeye masada karar verirler" dedi.

Mikdad, muhalefetle Suriye hükümeti arasındaki müzakerelerin başlaması için Suriyeli muhaliflere yapılan silah desteğinin durdurulması gerektiğini kaydetti.

Faysal Mikdad "şam, silah bırakan ve diyalog masasına gelenleri memnuniyetle karşılayacaktır" diye konuştu.

çzgür Suriye Ordusu'ndan diyaloga ret

Ulusal Koalisyon Başkanı Muaz el-Hatib'in dile getirdiği yönetimle diyalog, Koalisyon'dan sonra çzgür Suriye Ordusu tarafından da reddedildi.

çzgür Suriye Ordusu adına Antalya'da kurulan askeri örgütün Başkanı Selim İdris, Suudi Arabistan'da yayınlanan Ukaz gazetesine yaptığı açıklamasında, Muaz el-Hatib'in diyalog çağrısını kabul etmediklerini, ilkesel olarak Suriye yönetimiyle diyaloga karşı çıktıklarını söyledi.

 

YDH

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler