22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
19:01
18-07-2016
  

Sınırdışı Edilmesi Çağrısı

Irak halkı Suudi Arabistan elçisinin sınırdışı edilmesini istiyor.

Facebook da Paylaş

İrib haber ajansının haberine göre, Irak’ın eski başbakanı Nuri El-Maliki liderliğindeki “Irak kanun devleti ittifakı” Suudi Krallık rejimi Bağdat elçisinin Irak'ın İç işlerine karışma girişimlerini sürdürdüğünü, bu yoldan Irak milli güvenliği ve barışını ciddi bir şekilde tehdit ettiğini belirtti.

“Irak kanun devleti ittifakı” üyesi milletvekili Mensur Elbeici de Irak meclisinde yaptığı konuşmada, Suudi Krallık rejiminin Bağdat elçisi Samer ElSehban’ın sürekli Irak'ın iç işlerine karıştığını, bu nedenle Suudi elçiliğinin kapatılması ve Riyad rejimiyle ekonomik ve siyasi ilişkilerin koparılması gerektiğini söyledi. Suudi Hanedan rejiminin büyük elçisi Sehban geçen günlerde küstahça açıklama yaparak DEAŞ terör örgütüne karşı imha operasyonlarında etkin rol Oynayan halk gönüllü direniş güçleri Haşduşşabi’ye karşı dil uzatmış, bunun ardından Irak dış işleri bakanlığına çağrılarak uyarılmıştı. Irak dış işleri bakanlığı defalarca Suudi Arabistan elçisinin Irak iç işlerine karıştığını, diplomatik ilkeleri ihlal ettiğini, elçilik dışı girişimleri sürdürdüğünü belirtip, uyarıda bulundu.

Her hangi bir ülkenin elçisi, görevli bulunduğu ev sahibi ülkeyle kendi ülkesi arasında ilişkileri geliştirmek, ortak menfaatleri sağlayıp korumakla mükelleftir. Elçi, diplomaside temsil ettiği devlet ile nezdinde görevli olduğu devlet arasında, sürekli bağlar kurmak ve bu bağları barışçı yollardan korumakla görevli olan kişidir.

Bir elçi hiç bir zaman kendi kişisel teşebbüsü ile hareket edemez. Kendisine, temsil ettiği devletin en yüksek otoritesi tarafından verilen direktiflere uyma zorunluluğu vardır. Ancak bu ilkesel diplomatik teamüllere aykırı olarak Bağdat’taki Suudi krallık rejiminin elçisi, ardniyetli siyasi çıkışlar yapıp, Irak Milli güvenliği ve menfaatlerine karşı saygısız bir tutum izlemektedir.

Suudi krallık rejimi 25 yıl aradan sonra Bağdat elçiliğini yeniden açtı ve bir askeri istihbarat subayı olan, Irak ve Suriye’de tekfirci selefi Vahhabi terör örgütleriyle yakın irtibatını sürdüren Samer ElSehban Irak halk direniş güçlerini karalama kampanyasını sürdürüp, DAEŞ terör örgütünü koruyup kollamaya çalışıyor.

 

Suudi Hanedan rejiminin elçisi terörist İsrail rejimiyle de koordineli olarak çalışıp, Irak’ta mezhep savaşı da çıkarmaya ve bu ülkedeki Şii ve Sünni Müslüman dayanışmasını bozma doğrultusunda fitneci girişimlerini sürdürüyor. Siyonist İsrail rejimi Irak ve Suriye’de DAEŞ başta olmak üzere tekfirci terör örgütlerinin saldırı ve katliamlarını İsrail güvenliğini sağlayıp takviye edecek eylemler olarak nitelendiriyor.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler