22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
20:30
28-04-2015
  

SMDK'nın Toplantısı Sona Erdi

Esad rejimi devrilmeden siyasi hiç bir çözüme ulaşılamayacak...

Facebook da Paylaş

 

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) İstanbul'daki 2 günlük koordinasyon toplantısı sona erdi. Toplantıda Suriye'deki askeri ve siyasi durum görüşülürken, silahlı muhalif güçlerin ülkenin güney ve kuzeyinde kazandığı başarılar üzerinde duruldu.

Geniş bir katılımla gerçekleşen toplantıda, Ahraru'ş Şam İslami Hareketi, Ceyş'ul İslam (İslam Ordusu), Şam Kolordusu, Şam Direnişçileri Taburları, Humus Kolordusu, Yermuk Ordusu, Ensar'ul İslam Cephesi, Ebabil Ordusu, Fe İstakim Kema Umirt  (Emrolunduğun Gibi Dosdoğru Ol) grupları, 24. Yaya Birliği, Habib Mustafa Tugayları, 96. Bölük, Hür Yargı Meclisi, İdlib Kent Meclisi, Halep Kent Meclisi, Şam Kırsalı Meclisi, Hama Meclisi, Bedr askerleri Grubu 313. Tugayı, Amud Huran Bölüğü, Mutez Billah Tugayı, Humus Kent Meclisi, Birinci Kolordu, Güney Tugayları Birliği, Hak Süvarileri Tugayı, 111'inci Bölük temsilcileri yer alırken Nusra Cephesi toplantıya katılmadı.

Toplantı sonrası yayınlanan SMDK tarafından yapılan açıklamada, "Fetih Ordusu'nun son günlerde kaydettiği ilerlemenin Esad rejiminin tüm temsilcileriyle ortadan kaldırılıncaya kadar mücadelenin süreceği anlamına geldiğini, nihayetinde Suriye halkının kendi kararlarını alabileceği, özgürce görüşünü dile getirebileceği bir düzen kurulmasını önünün açıldığını" ifadelerine yer verildi.

İran ve Rusya'nın Suriye rejime verdiği desteğe rağmen rejimin asla hedeflerine ulaşamayacağı belirtilen toplantıda, rejimin kurumlarının sarsıldığı, askeri gücünün zayıfladığı, ekonomisinin çöktüğüne vurgu yapıldı. Rejimin artık kendi canını korumak için getirdiği, paralı askerlerin, İranlı, Iraklı milislerin, Hizbullah militanlarının dış güçlerin iradesiyle hareket ettiği ifade edildi.

Beş maddelik bir plan üzerine anlaşmaya varan taraflar, ilk olarak Esad rejimi, temsilcileri ve güvenlik biriminin devrilmeden siyasi hiç bir çözüme ulaşılamayacağı vurgusu yaptı. Açıklamada, Rejimin hiçbir şekilde Suriye'nin ne geçiş sürecinde ne de geleceğinde rolü olmayacağı belirtildi.

Muhalifler arasında gerek siyasi gerekse askeri en üst düzeyde uyum ve koordinasyonun sağlanması için çaba sarf edilmesinin öngörüldüğü planda, tüm Suriyeli tarafların ülkedeki kanın durması ve yıkımın sona ermesi için çaba harcamasını istenerek, ülkenin bölünmesinin önünde durmanın, teröre fırsat vermemenin ve ülkenin yeniden üretebilen bir noktaya taşınmasının herkesin görevi olduğu vurgusu yapıldı.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler